Žena miluje kola svého malého domova. Starý železniční vagon proměnila v kus umění

Fotografie: Chris Heaton / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Podle starého přísloví může být odpad jednoho člověka pokladem pro druhého. Do praxe to uvedla žena, která změnila železniční vagon v ohromující a elegantní domov.

S přítelem tuto vizi realizovali poté, co v regionu Cental Otago na jižním ostrově Nového Zélandu narazila na vyřazený a velmi starý železniční vagon. Mandy totiž pátrala po novém domovu poblíž jezera. Tehdy objevila staré vagony, jež jen tak hnily a rezavěly na pozemku, který stejně plánovali koupit. Oba tak věděli, že je čeká opravdu hodně práce. Bylo nabíledni, že kdysi chlouba tratí je teď v naprosto dezolátním stavu. Co s tím?

Jak oživit vlak

Postupný řetězec částečných rekonstrukcí zabral dohromady 8 let. Na jeho konci ovšem měla Mandy svůj vysněný domov. Bonusem je opravdu nádherná okolní příroda. Nejedná se navíc o žádnou prostou „maringotku“. Do vagonu vedou krásné schody, venku je lehátko i křesílka, prostě všechno pro pohodlné posezení a odpočinek. Většinu doby tu ale s manželem jen kempovali, protože ve vlacích se ještě bydlet nedalo.

Výhodou bylo, že se na opravu daly použít vlastní kusy vagonu. Týkalo se to například oken, některá zadní tak byla „zazděna“ a použita na druhé straně. „Miluju ta kola dole,“ podotýká Mandy při pohledu na podvozek. Ten byl původně skrytý v kamení a trávě, teď je však spodní část obou vagonů kompletně viditelná. Pomohli jí s tím přátelé, protože se děsí pavouků. A těch i dalšího nepříjemného hmyzu tam bylo opravdu hodně.

Malý dům, velké možnosti: Důchodkyně se zabydlela v domácnosti, o které dlouho snila

Vana, z níž koukáte na hvězdy

Její domov je tak současně skutečným historickým kouskem a vlastně i uměleckou renovací. Byla by rozhodně škoda to nějak schovávat. Zaujme také krásná stará vana, která není uvnitř, ale na „dvorku“. Voda je tu trochu problém, takže si musím koupání plánovat velmi opatrně. Ale když z vany koukáte na nebe, hvězdy tady jsou opravdu fenomenální.“ Takto upravených dopravních prostředků existuje hodně, ale toto je skutečně kus historie.

Zdroj: Onlinenytt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]