Kajenský pepř odradí mšice, ale neublíží rostlinám. Ošetření je lepší naplánovat na večer

Fotografie: Mike Lewinski / Creative Commons / Attribution 2.0

Před mšicemi vaše rostliny dokážou ochránit i suroviny z vaší kuchyně. Pomocí kajenského pepře si za pár korun vyrobíte účinný postřik a škůdci se budou držet dál.

Pokud si chcete vychutnat vlastní čerstvou úrodu, musíte rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Kromě dobrých životních podmínek je nutností ochránit je před útoky škodlivého hmyzu. Ten na vaší zahradě dokáže napáchat nenapravitelné škody. Naštěstí existují jednoduché triky, díky nimž se škůdců na své zahradě snadno zbavíte.

Čím mšice škodí

Tito drobní černí živočichové patří mezi největší ničitele úrody. Nejčastěji je najdete na listech nebo stoncích, kde vysávají rostlinnou šťávu. Často jsou pod ochranou mravenců, kteří si pochutnávají na šťávách, jež mšice vylučují. Z toho důvodu je jejich přirození nepřátelé nedokážou zlikvidovat. Tato práce tak zůstává na vás. Pomocí kajenského pepře si s nimi však snadno poradíte.

Jak poznat napadenou rostlinu

Pokud na první pohled shluk mšic nikde nenajdete, snadno škody, které páchají, poznáte podle změny barvy rostlin. Zelená postupně bledne, růst rostliny je mnohem pomalejší nebo zcela zastaven a dochází ke značnému vysychání listů, výhonků, i květů. Některé mšice navíc šíří mezi rostlinami virová onemocnění, jež vás taktéž mohou připravit o budoucí sklizeň.

Jak se s mšicemi vypořádat

Situaci vyřeší kajenský pepř. Z tohoto silného aromatického koření si snadno připravíte přírodní repelent proti mšicím. Obsahuje totiž organické sloučeniny, které jsou pro mšice toxické a napadají jejich nervový systém. Potřebujete jen 25 g kajenského pepře a půl litru vroucí vody. Pepř nasypte do vroucí vody a chvíli povařte. Poté sejměte z plotýnky a nechte 4 hodiny louhovat.

mšice

Zahradnický lék na mšice: Funguje bezchybně a bez poškození rostlin

mšice na rostlině
Fotografie: Freepik

Jakmile bude směs studená, nařeďte ji 5 litry vody a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Tento přípravek rovnou aplikujte na poškozené rostliny. Nejlépe si toto ošetření naplánujte na večer, kdy už nesvítí slunce, které by mohlo způsobit nežádoucí reakci. Také byste tento prostředek neměli používat k ochraně okurek.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]