Občas se při žehlení stane, že se žehlicí plocha připálí. Pak je potřeba žehličku důkladně vyčistit, aby nepoškodila žehlené tkaniny.
Žehlení je běžná domácí práce, kterou ne každý miluje. Alespoň občas však musí žehličku použít každý. Aby správně fungovala a nepoškodila žehlené oblečení, je potřeba ji pravidelně udržovat, čistit žehlicí plochu a zbavit žehličku vápenatých usazenin. Naštěstí to není nic složitého a vystačíte si i s běžnými prostředky, které máte doma.
Spáleniny na žehličce
Pokud se vám povedlo žehličku připálit, je potřeba ji před dalším používáním důkladně očistit. Odpojte ji ze zásuvky a nechte ji vychladnout. V misce smíchejte stejné díly destilované vody a bílého octa. Namočte hadřík nebo houbu do směsi, vymačkejte přebytečnou tekutinu a jemně otřete spálená místa.
Na odolné skvrny si připravte pastu z jedlé sody a vody, naneste ji na skvrny a nechte několik minut působit. Poté je jemně vydrhněte měkkým hadříkem nebo houbou. Vyzkoušet můžete také hrubou sůl, kterou naneste na houbičku nebo hadřík a připálené místo s ní očistěte. Předtím ještě spáleninu navlhčete vodou. V případě velkých připálenin postup opakujte. Poté vše očistěte hadříkem namočeným v destilované vodě a nakonec vytřete do sucha.
Čištění žehličky od vodního kamene
Aby se žehlička nezanášela vodním kamenem, je potřeba myslet na prevenci. Do žehličky používejte jen destilovanou vodu. Ta obsahuje mnohem méně minerálů a nebude žehličku tolik zanášet. Ponořte vatový tampon do směsi destilované vody a octa a pečlivě vyčistěte otvory pro páru. Pokud jsou otvory silně ucpané, jemně je uvolněte špendlíkem nebo jehlou. Buďte opatrní, abyste je nepoškodili.
Na čištění nádržky použijte buď nějaký komerční přípravek, nebo ji naplňte roztokem ze stejných dílů vody a bílého octa. Žehličku můžete mírně zahřát, aby bylo působení octa účinnější. Nechte několik minut působit a poté nádržku vylijte. Nikdy nenechávejte vodu v nádržce. Po každém žehlení ji vylijte, aby se žehlička rychle nezanášela vodním kamenem.
Zdroj: Moje Gotowanie