Připálenému oblečení po žehlení ještě neodzvonilo. Zachrání ho například obyčejná cibule

Fotografie: U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III / Public domain

Pokud se na vašem oblečení po žehlení objevují žluté nebo hnědé skvrny, je načase vyčistit žehlicí plochu žehličky. S těmito triky své oblečení od těchto skvrn snadno vyčistíte.

Prach a další nečistoty mohou ulpět na žehlicí ploše žehličky, přičemž při nahřívání se tyto nečistoty připálí. Během žehlení je pak velmi snadné tyto nečistoty přenést na povrch vašeho vypraného prádla. Abyste si čisté prádlo opět nezašpinili, nebo dokonce neponičili, měli byste před každým použitím žehličku zkontrolovat. Pokud se vám již podařilo připálenou špínu přenést na oblečení, jednoduše tyto skvrny odstraníte pomocí těchto triků.

Jak vyčistit skvrny z žehličky

Zachraňte své oblečení a využijte k vyčištění připálených skvrn jeden z těchto triků. Takto bude vaše oblečení opět dokonale čisté i bez namáhavého drhnutí. Jediné, co k tomuto čištění budete potřebovat, je cibule, jedlá soda, peroxid vodíku nebo ocet.

Použijte k čištění cibuli

Skvrny od žehličky na vašem oblečení můžete snadno vyčistit použitím obyčejné cibule. Nejprve cibuli nastrouhejte na struhadle, nebo ji rozmixujte v mixéru na jemnou hmotu, lehce z ní vymačkejte všechnu přebytečnou vodu a zbytek směsi naneste na skvrny na oblečení. Přibližně 15 minut nechte cibuli působit, poté odstraňte. Nakonec skvrnu omyjte mýdlovou vodou, opláchněte čistou vodou a dejte oblečení usušit. V případě potřeby můžete celý postup opakovat, dokud nebude vaše oblečení opět úplně čisté.

Vyčistěte skvrny jedlou sodou

Z hedvábného a jemného oblečení můžete skvrny od žehličky vyčistit pomocí jedlé sody. Takto můžete bezpečně vyčistit i tu nejjemnější látku, aniž byste ji poškodili. Abyste skvrny na oblečení vyčistili, smíchejte nejprve 1 lžičku jedlé sody s 200 ml vody. Tuto směs naneste na žehlicí plochu žehličky a následně vyžehlete oblečení a skvrnu vyčistěte párou.

žena žehlí prádlo
Fotografie: Pexels

Čištění peroxidem vodíku

Pokud se skvrny z žehličky objeví na vašem bílém oblečení, měli byste tento problém napravit co nejrychleji. K čištění skvrn z bílé košile nebo bílých kalhot se skvěle hodí peroxid vodíku. Jednoduše tuto směs naneste na skvrny od žehličky a pár minut nechte působit. Nakonec opláchněte proudem studené vody a dejte oblečení vyčistit. Po spálených nečistotách nezbydou ani památky.

Vyčistěte skvrny octem

Připálené skvrny z tmavého vlněného oblečení můžete snadno vyčistit pomocí octa. Nejprve smíchejte jednu polévkovou lžíci octa s jedním litrem vody. Do hotové směsi namočte žehlicí plochu žehličky, nebo směs na žehličku naneste pomocí hadříku a znečištěné oblečení vyžehlete. Žehlete oblečení tak dlouho, dokud se veškeré skvrny nevyčistí.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]