Účty za elektřinu lze snadno snížit. Pomůže i vyhýbání se „špičce“, kdy je odběr nejdražší

Fotografie: Depositphotos

Ušetřit za elektřinu je v několika posledních letech snem každého spotřebitele. Ceny se totiž vyšplhaly tak vysoko, že je to pro řadu domácností neúnosné.

A přece je možné najít pár způsobů, jak zajistit, abyste za elektrickou energii zaplatili méně. Naučte se nakládat úsporně s její spotřebou. Bude však nezbytné, abyste změnili některé každodenní návyky. Tím pak můžete výrazně ovlivnit výši vašich plateb.

Kdy elektrospotřebiče používat

Spotřebičů, které elektřinu využívají, mají lidé doma stále víc. Většinou je spustíte všechny najednou, a to zpravidla ráno a pak když přijdete z práce. Celkovému vysokému odběru elektřiny domácnostmi od dodavatele se říká „špička“, a v tu dobu je energie nejdražší. Proto by bylo vhodnější rozdělit použití elektrospotřebičů během dne i noci tak, abyste se právě „špičce“ vyhnuli, pokud tedy máte tzv. dvoutarifní sazbu. Když totiž najdete ke spuštění spotřebičů ten správný čas, dokážete za elektrickou energii ušetřit nemalé částky.

Podle společnosti ČEZ ceny elektřiny v průběhu dne kolísají. Nejvyšší bývají ráno a v podvečer – to je celková spotřeba na maximu, jak uvádí web TN. První vysoký nárůst spotřeby elektrické energie započne kolem 6. hodiny ranní a vrcholí mezi 8. a 9. hodinou. Je to celkem logické – většina domácností vstává a zapíná první spotřebiče: kávovary, varné konvice, sporáky, toustovače. Některé hospodyňky už zapnou i pračku. Po 9. hodině dopoledne až do 14. hodiny odpoledne nastává značný útlum. A tuto dobu – pokud jste právě doma – byste měli k zapnutí elektrospotřebičů využít.

Zbytečně zapojené elektrické spotřebiče končí vysokými účty. Patří mezi ně i televize a počítač

Zapněte spotřebiče mimo špičku

K druhému vzestupu spotřeby elektrické energie dochází po 15. hodině, trvá celý večer a další útlum se projeví po 21. hodině. To už v domácnostech většinou běží jen televizory nebo počítače. A tehdy nastává váš čas, kdy zapnout myčku či pračku. Je ovšem pravda, že to může být trošku na úkor spánku: budete-li chtít ještě v době levného odběru energie využít i sušičku, budete to muset učinit kolem půlnoci, až pračka dokončí cyklus.

Perte v méně teplé vodě
Fotografie: Pixabay

Když to však dobře promyslíte, najdete pro vás tu nejvhodnější denní či noční dobu, kdy elektrospotřebiče zapnout. Brzy zjistíte, že tudy vede cesta úspoře. Přistoupíte-li ke všem těmto doporučením, snížení vašich nákladů na elektrickou energii se musí v nejbližší době projevit. Ušetřit také můžete na vytápění či chlazení domácnosti – o tom jsme na BydlímeÚtulně již psali.

Další tipy, jak ušetřit za elektřinu

  • Výměna starých neúsporných spotřebičů za energeticky úsporné – zjistěte si, jakou energetickou třídou jsou vaše stávající elektrospotřebiče označeny. Určitě se vyplatí ty neúsporné vyřadit a pořídit místo nich vybavení s nejvyšší energetickou úsporou.
  • Elektrospotřebiče, které právě nevyužíváte, vyjměte ze zásuvky a nenechávejte je, aby ve vaší domácnosti fungovaly jako nenápadní žrouti elektrické energie (televizor, počítač ve stavu spánku aj.).
  • Nabíječky nenechávejte v zásuvkách. I když odpojíte notebook nebo smartphone, nabíječky neustále nějaké množství elektřiny spotřebovávají. A vy si tak generujete další náklady.
  • Pračku a sušičku, stejně tak jako myčku nádobí zcela naplňte. Nespouštějte spotřebič s poloviční náplní, pokud tedy na to nemá samostatný program.
  • Prádlo perte na nižší teplotu – dnešní prací prostředky jsou tak účinné, že prát třeba jen na 30 °C můžete i bílé prádlo a prádlo se skvrnami, doporučuje web DomekIOgrodek.
  • Hodně lze ušetřit na žárovkách. Pokud ještě stále máte v domácnosti zářivky a staré typy žárovek (ty, co se tolik zahřívají), vyměňte je za úsporné LED žárovky.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*