Zbytečně zapojené elektrické spotřebiče končí vysokými účty. Patří mezi ně i televize a počítač

Fotografie: Xofc / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Každá domácnost je trochu jiná, přesto lze obecně za největšího žrouta energie označit lednici. Pak už záleží na frekvenci, se kterou ostatní spotřebiče používáte.

Největším žroutem elektřiny v domácnosti bývá zpravidla lednice, a to z toho důvodu, že je zapnutá prakticky nonstop. I další spotřebiče však mohou účet za elektřinu prodražit. Podívejte se na pár tipů, které vám pomohou snížit spotřebu elektřiny, aniž byste museli omezovat používání jednotlivých spotřebičů.

Zbavte se starých spotřebičů

Průměrná domácnost zaplatí nejvíce peněz za provoz lednice. Přesto, že ji ze zásuvky nemůžete vytáhnout, i tak lze na jejím provozu ušetřit. V prvé řadě se vyplatí vyměnit starý spotřebič za nový, obzvlášť lednice vyrobené před rokem 2000 mají významně vyšší spotřebu než ty dnešní. Podle webu Elektřina se nevyplatí šetřit ani na energetické třídě.

Provoz lednice třídy A+++ vyjde zhruba o polovinu lépe než lednice třídy A+. Při dnešních cenách elektřiny může tento rozdíl činit i více než 1 000 Kč ročně. Lednici také pravidelně odmrazujte, ta namrazená totiž spotřebovává mnohem více energie. Na dalším místě máme pračky, sušičky a myčky. Ty byste měli zapínat až ve chvíli, kdy jsou zaplněné, a používat především úsporné programy. Zaměřte se také na účinné prostředky, které si poradí se špínou i při nižších teplotách.

Vytahujte spotřebiče ze zásuvky

Dalšími velkými žrouty elektřiny jsou počítače a televize. Nikdy je proto nenechávejte zbytečně zapnuté. Počítač zapnutý přibližně 6 hodin denně vás může přijít až na 6 000 Kč ročně. Pokud spotřebič nepoužíváte, vyplatí se jej úplně vypnout ze zásuvky, jak uvádí web DomekiOgrodek. I když televizi nebo počítač vypnete, i tak stále odebírá malé množství elektřiny. Za rok už se to na účtu projeví a vy máte možnost ušetřit něco navíc.

mrazák dveře
Fotografie: Piqsels

Vypínání topení na noc je častým lidovým přešlapem. Spotřeba energie se tak oproti očekávání zvýší

Pokud ještě nemáte úsporné žárovky, rozhodně byste to měli změnit. Jejich spotřeba je totiž výrazně nižší a ročně jejich používáním ušetříte tisíce korun. A netřeba zmiňovat, že hodně ušetříte i tím, že budete zhasínat v místnostech, kde zrovna nepobýváte. Podívejte se také na nové značení energetických tříd spotřebičů, jak jsme nedávno psali na BydlímeÚtulně. Stupnice A+ byla nahrazena písmeny A–G.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]