Kvetení orchidejí je zapotřebí trošku pomoci. Jednak optimálními pěstebními podmínkami, jednak můžete na konci léta vyzkoušet střídání teplot.
Orchideje patří ke květinové výzdobě mnoha našich domácností. Jejich něžné kráse a půvabu nepodléhají jen ženy, ale i pánové. A tak v bytech vznikají celé sbírky různých druhů těchto exotických květin. Jak však zajistit, aby rostliny bohatě a dlouho kvetly?
Základní péče o orchideje
Hlavní podmínkou je umístění rostlin na osvětleném místě, avšak nikoliv na přímých slunečních paprscích. Docházelo by k poškozování listů, které jsou pro růst a zdraví rostlin důležité. Speciální substrát pro orchideje by měl být propustný a vzdušný. To podpoří správný růst kořenů. U pěstování orchidejí byste měli používat průhledné květináče. Tak budete moci kontrolovat vlhkost substrátu, ale to, co je klíčové, je průnik světla ke kořenovému systému. A čím orchideje přihnojit, jsme napsali na BydlímeÚtulně v minulosti.
Jak orchideje zalévat
Zalévání by mělo probíhat jednou za týden až deset dní. Vždy používejte odstátou vodu v pokojové teplotě. Anebo dešťovku. Závlaha je nezbytná, ovšem přemokření žádoucí není. Jednou za čas můžete celou rostlinu s květináčem na chvíli ponořit do vody a nechat odkapat. Tak pro rostlinu nasimulujete její domovinu.
Takto vypěstujete bohatou úrodu brambor i bez drahých chemikálií. S tímto trikem si poradí i začátečník
Podpora kvetení orchidejí
Abyste stimulovali růst a kvetení vašich orchidejí, zkuste vyzkoušet i následující osvědčený trik. Někdy se totiž stává, že rostliny produkují hodně listů a kořenů a květů vytvoří jen poskrovnu. Ale to se dá změnit. Když rostlinám zajistíte kolísavou teplotu, povzbudí je to ke kvetení, doporučuje web EleganzaPlus. Jakmile si totiž orchideje zvyknou na stálé prostředí, může to bránit jejich schopnosti produkovat květy. Ovšem simulace sezonních změn tak, jak to měly tyto rostliny ve svém původním prostředí, povzbudí orchidej ke kvetení.
Jak a kdy změnit orchidejím teplotu vzduchu
Zajistěte jim kolísání teplot. Koncem léta své rostliny nechte pár dní a nocí ve větším chladu a pak jim dopřejte vlhké teplo. Pokud na několik nocí přesunete květináče z vnitřního okenního parapetu na venkovní, poskytnete rostlinám chladnější vzduch a ony zareagují. Orchideje však nesmíte vystavit teplotám pod 10 °C. Nejvhodnějším obdobím pro vystavení rostlin kolísavé teplotě je konec září.
Když své orchideje vystavíte změně teploty na pět dní a čtyři noci a přitom se vyhnete větru a přímým slunečním paprskům, budou vaše rostliny připraveny, aby nasadily spoustu poupat. Tato péče napomáhá orchidejím k bohatému a zdravému kvetení, uvádí GardenersPath. Až je zase vrátíte do původního prostředí, tedy zpravidla do bytu, očekávejte, že během dvou měsíců vyraší nové květní výhonky. Tato metoda bude fungovat pouze na zdravé a silné rostliny. Nemocné či stresované orchideje by mohly uhynout.
Napište komentář