Zašlé bílé prádlo je buď našedlé, nebo zažloutlé. Obojí je možné zlepšit s pomocí běžných domácích prostředků, aniž byste utráceli za drahé prostředky.
Jakpak je to s vaším bílým oblečením? Také se vám zdá, že bělostný křídový odstín zmizel a vaše prádlo je spíš zašedlé nebo zažloutlé? A co, dámy, vaše spodní prádlo? Bílá krajková podprsenka, stejně tak jako kalhotky mohou postupem času získat tento nežádoucí odstín špinavě bílé barvy. Víte si rady, jak udělat prádlo bělejší, anebo je prostě vyhodíte a pořídíte si nové? Abyste ušetřili, zkuste nejprve náš tip pro získání sněhobílé barvy spodního prádla, halenek nebo i ubrusů a povlečení.
Bílé prádlo již změnilo odstín
Je to možná podivné, ale na webu DenoFenttLige radí, že jestli chcete zachovat či osvěžit barvu na bílé podprsence, měli byste místo bělidel používat prací prostředek na barevné prádlo. Nezbývá než to vyzkoušet. Kromě toho byste měli volit prací prostředky, které jsou šetrné k těmto jemným výrobkům. Například přípravky na vlnu nebo hedvábí.
Pokud vaše oblečení nebo prádlo už barvu změnilo, ještě je tu naděje na jeho navrácení do původního stavu.
Toto zázračné domácí bělidlo funguje lépe než většina drahých čisticích prostředků
- Podprsenky (i halenky ze silonové krajky a umělého vlákna) – existuje několik způsobů, jak vrátit bílé podprsence její původní barvu. Pokud je podprsenka z bavlny, můžete ji vyvařit v hrnci s vhodným pracím prostředkem a jedlou sodou či amoniakem. Informace pro ty ženy a dívky, které ještě nevyvářely prádlo: při vyvářce musíte začít od studené vody, vložit zašlé bílé prádlo, nechat přijít k varu a pak je ještě chvíli povařit. Pro syntetické materiály je vhodné použít směs teplé vody, jedlé sody a soli nebo citronové šťávy a soli. Podprsenku pak do roztoku namočte na několik hodin a poté ji důkladně vyperte. Důležité je také, aby se bílé prádlo pralo odděleně. Nepodceňujte ani výběr pracích prostředků.
- Ostatní bílé prádlo – naplňte kbelík vodou teplou asi 55 °C. Přidejte 2 lžíce soli, lžičku jedlé sody a lžíci saponátu. Do tohoto roztoku vložte znečištěné bílé textilie a nechte působit asi 15 minut. Pak prádlo jemně promačkejte a nakonec vymáchejte ve vlažné vodě. Určitý rozdíl by měl být už nyní patrný. Jedná-li se o ubrusy, utěrky či povlečení, můžete je ještě vyprat v pračce. Obdobný postup využijte i u bílých košil, halenek a podobného jemnějšího oblečení. Jen při praní v pračce použijte program na jemné prádlo.
Další možností je namočit bílé oblečení do roztoku pěti litrů studené vody a dvou šálků jedlé sody. Nechte textil namočený až 6 hodin, nejlépe však přes noc. Někdo namáčí bílé prádlo do roztoku vody s acylpyrinem (kyselinou salicylovou). Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak zaprané prádlo zachránit pomocí bobkového listu.
Napište komentář