Málokdo dokáže zachránit zaprané prádlo. Hospodyně neustále opakují tu samou chybu. Přitom stačí sáhnout po bobkovém listu

Fotografie: Bydlíme Útulně

Obzvlášť nově koupené barevné oblečení nám může při praní způsobit jisté problémy. Nikdy nevíme, co nový barevný kousek v pračce udělá, a proto je dobré znát následující metody.

Jistě se každému někdy stalo, že vytáhl z pračky oblíbený kousek oblečení, jenž měl podezřele narůžovělou barvu. Někdy za to může špatně nastavený program na pračce, někdy chybně vytříděné prádlo a někdy nový kousek oblečení, který podrobujeme pracímu programu poprvé. Jak těmto nehodám předcházet a jak zachránit už obarvené oblečení?

Solný roztok zafixuje barvy

V první řadě se při praní nového kousku oblečení řiďte pokyny na štítku. Neperte ho na vyšší teplotu, než je uvedené. Některé prádlo je dokonce určené jen k ručnímu praní. Před praním také prádlo pečlivě vytřiďte, ať se vám ke světlému prádlu nepřimíchají červené trenýrky. Nový barevný kus pak dejte prát raději samostatně nebo jen s černým prádlem.

Barvy z nového oblečení se mohou ještě nějakou dobu vymývat. Proto hrozí jejich vyblednutí a zároveň nechtěné obarvení jiného prádla. Pokud tedy chcete barvu zafixovat, vyzkoušejte solný roztok. Do přiměřeně velké nádoby napusťte studenou vodu a nasypte do ní sůl. Ideální je, pokud použijete hrubozrnnou, ale postačí i klasická kuchyňská.

Se solí nešetřete. Když vodu ochutnáte, měla by být silně slaná. Do slané vody namočte barevné oblečení a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté oblečení vyndejte, propláchněte pod vodou a dejte prát podle pokynů. Stejně dobře na fixaci barev funguje i kyselina boritá. Zřeďte lžíci ve dvou litrech vody a dále postupujte jako v případě solného roztoku.

Zaprané prádlo zachrání bobkový list

Pokud jste však omylem už nějaký oblíbený kousek prádla zaprali, nezoufejte. Teď vstupuje do hry silný kalibr v podobě obyčejného bobkového listu. Ten totiž dokáže barvu ze zapraného prádla vytáhnout, a tak se nemusíte oblíbeného oblečení vzdávat. Bobkové listy můžete přidat do pračky. Vložte několik listů do sáčku na praní, aby se vám v pračce nerozdrolily. Poté dejte obarvené prádlo prát na běžný prací program.

Fotografie: Freepik

Na silně obarvené prádlo je pak lepší použít odvar z bobkového listu. Vyberte hrnec vhodné velikosti, naplňte ho vodou a vhoďte do něj hrst bobkových listů. Vodu nechte asi 15 minut vařit. Poté nechte vodu vychladnout a vložte do ní zaprané oblečení. Nechte působit 3–4 hodiny. Poté prádlo vyždímejte a dejte prát tak, jak jste zvyklí. Stejně dobře fungují i skořápky z vajec. Postupujte stejně, pouze místo bobkového listu dejte vařit několik vaječných skořápek.

Zdroj: Wsekidentuk

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]