Takto vaše šperky vypadaly naposledy, když jste si je pořídili. Díky této směsi je dokonale vyčistíte

Fotografie: Rgaudin / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Čištění šperků je důležitou součástí jejich údržby, aby si zachovaly svůj lesk a krásu. Jen tak budou zářit stále stejně, jako když byly nové.

Máte doma šperky, které už nezáří stejně jako kdysi? Můžete si je pochopitelně nechat vyčistit u klenotníka, ale počítejte s tím, že vás to bude něco stát. Možná tedy bude lepší, když to zkusíte doma sami. Ušetříte čas i peníze. Nejen bižuterie, ale i drahé kovy časem zoxidují, což se projeví matným vzhledem či celkovou zašlostí. Na zlato a stříbro, které jsou oblíbeným materiálem pro šperky, existuje několik osvědčených metod, píše web SmakDnia.

Se šperky zacházejte opatrně

Lehce matné či zašlé zlaté šperky můžete dobře vyčistit pomocí hadříku z bavlny nebo mikrovlákna. Ač je to metoda jednoduchá, je přesto účinná. Další možností je umytí zlata mýdlem. Šperky ponořte do vlažné vody s několika kapkami mýdla, nebo je namydlete, a nechte působit. Poté je očistěte jemným kartáčkem a opláchněte. Vyhněte se hrubému kartáčku a použití silnějších abrazivních čisticích prostředků. Mohli byste šperk poškrábat, upozorňuje web Ziba.

Pro hlubší čištění se doporučuje použití speciálního leštícího roztoku, který je dostupný v klenotnictvích nebo drogeriích. Tento roztok odstraní oxidanty z povrchu šperku a pomůže obnovit jeho původní barvu. Pro pravidelnou údržbu byste měli provádět čištění šperků zhruba jednou za tři měsíce, aby se předešlo akumulaci nečistot a oxidaci. V případě, že jsou ve šperku vloženy drahé kameny, je třeba postupovat s mimořádnou opatrností. Jinak by se vám mohl kámen vyloupnout, nebo poškodit. Jednou za rok byste je měli nechat vyčistit u zlatníka.

Pokud máte pochybnosti o správném postupu čištění, bude lepší, když se na odborníka nebo klenotníka obrátíte rovnou – ti vaše šperky dokážou vyčistit profesionálně. Aby se vaše šperky znečišťovaly a opotřebovávaly co nejméně, vyhněte se jejich nošení při domácím úklidu, při sprchování, koupání v bazénu i v moři. Stejně tak je odložte při sportování – i vyšší pocení může mít vliv na povrch drahého kovu; kutilství či zahrádkaření. I při používání kosmetiky raději šperky sundejte.

Pravost zlatých mincí a šperků lze snadno otestovat podomácku. Pomůže i magnet a kousnutí

Jak vyčistit zlaté a stříbrné šperky doma

  • Jedlá soda – do nádobky s teplou vodou (200 ml) přidejte 2 kávové lžičky kuchyňské soli a 2 lžičky jedlé sody. Nechte dobře rozpustit. Pak do roztoku šperky namočte na 15 minut. Lehce je otřete, opláchněte vlažnou vodou a bavlněným hadříkem či utěrkou z mikrovlákna vyleštěte. Jestliže jsou šperky znečištěné příliš, ponechte je v nálevu až hodinu. Pokud přidáte do roztoku pár kapek citronové šťávy, čistící účinek se výrazně zvýší – toto však neaplikujte na šperky, které mají perly nebo drahé kameny. Kyselost citronu by jim mohla uškodit.
  • Zubní pasta – některé odolnější usazeniny se samotným namáčením v roztoku neuvolní. Pak přijde na pomoc zubní pasta. I když je to mírné abrazivum, stříbru ani zlatu neuškodí. Použijte hadřík anebo velmi jemný kartáček. Po vyleštění se budou vaše šperky opět lesknout.
  • Coca-cola – má nejen dobrou chuť, povzbuzující účinky a zklidňuje podrážděný žaludek; její účinky jsou také čistící. Když do nápoje šperk na noc vložíte, ráno nebude po stopách znečištění ani památky.

Mimochodem víte, jak poznat pravé zlato? Existuje na to několik jednoduchých metod, o nichž jsme informovali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*