Při čištění pravých perských koberců zapomeňte na chemii. Může dojít k nenávratnému poškození

Fotografie: Freepik

Perské koberce jsou velmi žádaným doplňkem. Mají trvalou hodnotu a zejména v tradičnějších interiérech vypadají velmi luxusně. Pokud je o koberec dobře pečováno, jeho hodnota časem roste a vaše peníze jsou tak dobře zainvestované. Už při výběru perského koberce bychom měli být velmi obezřetní v tom, kde, od koho a jaký koberec kupujeme.

Je to velmi drahá záležitost a pokud se spálíte, může vás takový omyl přijít velmi draho. Pokud jej chcete zachovat v prvotřídní kvalitě, je jasné, že by neměl být umístěn na nejexponovanějším místě v domě, ale spíše někde trochu bokem, kde je zatížen maximálně konferenčním stolkem.

Jak o koberec pečovat?

Taková investice vyžaduje samozřejmě i nemalou péči. Nejhorší noční můrou je vylité červené víno, ale nemusí to být zas až taková katastrofa. Důležité je nenechat skvrnu zaschnout a ihned ji vyčistit směsí vlažné vody s jádrovým mýdlem. Perské koberce totiž mají duté a mastné vlákno, které dobře odpuzuje vodu a jiné tekutiny. Pokud tedy včas zakročíte, víno se do hloubky vláken ani nedostane.

S chemií nepochodíte

Na perský koberec v žádném případě nepatří žádné chemické prostředky. Nadělali byste více škody než užitku. Jádrové mýdlo a vlažná voda jsou nejlepšími pomocníky. Tento roztok můžete úspěšně využít k odstranění většiny nečistot. S pomocí houbičky vytvořte pěnu, se kterou budete vlákna koberce jemně čistit. Nakonec koberec vyčešte a vysajte s pomocí vysavače, žádné kartáče nepoužívejte.

Jak na odolné skvrny

Může se samozřejmě stát i to, že bude koberec natolik znečištěný, že pouhý roztok vody a mýdla nezafunguje. V takovém případě je možné vyzkoušet roztok vody a amoniaku. Nařeďte jej ale dostatečně, aby amoniak nemohl vlákna koberce poškodit. Takto můžete odstranit například i zaschlou krev, bláto nebo jiné odolné skvrny.

Další možností je samozřejmě svěřit koberec k odbornému čištění. Obracejte se ale jen na prověřené poskytovatele, u kterých máte jistotu, že vědí, jak s perským kobercem zacházet.

Koberec se čistí většinou 8 až 12krát a vždy mezitím musí vlákna dostatečně vyschnou. Používají se také větráky a halogenové lampy, aby koberec skutečně dobře proschnul. Není to úplně levná záležitost, zaplatíte si přes 700,- Kč za každý metr koberce. Čištění vlny je ale velmi náročné a pokud chcete koberec například dobře prodat, je nezbytné prodávat jej odborně vyčištěný.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]