Pravost zlatých mincí a šperků lze snadno otestovat podomácku. Pomůže i magnet a kousnutí

Fotografie: Rgaudin / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Získali jste zlatý šperk, ale nejste si jistí jeho pravostí? Za ověření nemusíte platit odborníkovi, zvládnete to i doma. Stačí jen znát ty správné triky.

Poznat pravé zlato na první pohled nezvládne ani většina odborníků. Na ten druhý už se ale falešné nebo pozlacené kousky samy prozradí. Jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí – nicméně s těmito domácími testy máte jistotu, že u vás doma všechny pravé kousky rozpoznáte.

Zlato světem vládne

Zlato platí za jistotu už od pradávna. Podle webu AuPortál se tento vzácný kov na naši planetu dostal z vesmíru. V podstatě tak lze říct, že nové zlato nevzniká. Podle statistik ho pak ve známých nalezištích je ještě něco přes 53 tisíc tun. I když to zní jako velká spousta zlata, tak úplně tomu není. A právě pro svou vzácnost zlato představuje jednu z nejčastějších možností investice.

Web Nákup-zlata jmenuje hned několik důvodů, proč je výhodné zlato v nějaké podobě vlastnit. Neztrácí hodnotu, poměrně snadno ho směníte zpět na peníze, jde o mezinárodně uznávanou komoditu, kterou i bez větších obtíží převezete. A právě proto je zlato zároveň terčem – ať už uvažujete nad koupí v podobě šperků, prutů, cihel nebo mincí – vždy se mějte na pozoru před podvodníky.

Domácí test prozradí falešný med od toho pravého. Pomůže k tomu například i ocet a voda

Poznejte pravé zlato

Na to, jak poznat pravé zlato, existuje hned několik způsobů, jak uvádí web EleganzaPlus. Některé vycházejí z prostých doma proveditelných metod, jiné už vyžadují speciální propriety.

Zlaté cihly a mince
Fotografie: Freepik
  • Kousněte si – stejně jako v pohádkách poznávali zlaté mince tak, že do nich kousli, můžete si tak ověřit i tu svou. Zlato je měkký kov, takže po kousnutí by měla zůstat patrná stopa.
  • Magnet – zlato není magnetické. Přejeďte nad šperky magnetem, a co se chytí, není z pravého zlata.
  • Punc – pravé zlato bývá opuncované. Někde na povrchu by mělo mít značku označující jeho čistotu a počet karátů.
  • Kyselina dusičná – s touto žíravinou pracujte výhradně v rukavicích a s rouškou, leptá totiž sliznici. Také vám ale spolehlivě řekne, jestli máte pravé zlato – to se totiž ani po pár kapkách kyseliny nezmění.

Takže – máte doma pravé zlato? Pokud ano, nezapomeňte se o něj náležitě starat, jak jsme radili na BydlímeÚtulně – s jedlou sodou a octem se bude zlato lesknout novotou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*