Vysušit dům po povodni není žádná legrace. Podle zkušeností odborníků i majitelů domů se ukazuje, že někdy nestačí ani několik let.
Vrátili jste se domů po povodni, vyházeli zničený nábytek i osobní věci a podařilo se vám vymést a vynosit všechno bahno. Dům je prázdný, znalec potvrdil, že po stránce statiky je v pořádku, ale je promáčený. A to mnohdy třeba i do výšky jednoho metru či více. Zdi totiž nejsou mokré jen tam, kde byla stojatá voda, ale projevuje se i vzlínání. Tak co s tím? První pomoc většinou zajišťují hasiči a také armáda. Zejména tím, že zapůjčují různé vysoušeče a odvlhčovače.
Jaké jsou kroky před samotným vysoušením
Po povodni je důležité, abyste dům vysušili efektivně. Tím se minimalizují škody, a především se zabrání rozvoji plísní. Hlavní je tedy co nejrychleji odčerpat vodu ze sklepa a dalších zatopených prostor. K tomu jsou vhodná kalová čerpadla, která vám zajistí místní samospráva, humanitární organizace, hasiči. Po odstranění bahna a nečistot (s tím vám může pomoci i vysokotlaký čistič wapka) bude v mnoha případech nutné odstranit i podlahové krytiny, oškrábat výmalbu, opravit poškozenou omítku. Celkové osekání omítek vysychání zdiva neurychlí.
Poté musíte všechny prostory důkladně vyčistit a dezinfikovat, upozorňuje web Dáma. Voda totiž pravděpodobně obsahovala bakterie i toxické látky, neboť při povodňové vlně splavila kde co. Při práci používejte ochranné pomůcky: gumovou obuv, rukavice, roušky a také dezinfekční prostředky, nejlépe chlorové. Nebojte se použít agresivní Savo či Chloramin B, ale i jiné.
Pokud jste byli zasaženi povodní, rychle využijte tuto lukrativní nabídku od státu. Pomůže tisícům lidí
Při vysoušení pomůže nejvíce teplý proudící vzduch
Abyste mohli vysušit dům po povodni, bude nejlepší použít kombinaci vysoušečů, odvlhčovačů, výkonných topidel a ventilátorů, které pomohou urychlit proces odpařování vlhkosti, radí web HZSČR. V případě, že nefunguje elektřina, bude nutné zajistit alternativní zdroj energie, jako je například elektrocentrála. Což většinou obstarají hasiči, obec nebo vojáci. Nejvhodnější je pro vysoušení interiérů budovy suchý, teplý a cirkulující vzduch!
Ten musí volně proudit všemi místnostmi v domě. Zvláštní pozornost věnujte místnostem bez oken (koupelny, WC, spíže, komory, šatny). V některých případech dobře funguje metoda teplotních šoků, píše web České stavby. Ta spočívá ve střídání vyhřívání a prudkého větrání postižených prostor.
Celý proces vysoušení by však měl probíhat pod dohledem odborníků, jako jsou statik a elektrikář, kteří posoudí strukturální a elektrickou bezpečnost domu. I když třeba na první pohled se zdály zdi v pořádku, změna teplot a vlhkosti na nich může ještě zapracovat. Po povodni totiž pro stavební konstrukce nepředstavuje nebezpečí jen voda.
Dům je třeba zkontrolovat vícekrát
Kromě ní může být ve zdivu obsaženo značné množství dusičnanů nebo chloridů. Při vysoušení pak dochází k jejich krystalizaci, a tím je na zdivo vyvíjen značný tlak. Takže nakonec může i popraskat, čímž se statika domu naruší, a nejhorším scénářem může být i nařízená demolice. Vysoušení je dlouhodobý proces a může trvat několik týdnů i měsíců, a to v závislosti na rozsahu škod a podmínkách prostředí. Proto je v průběhu a dokončení procesu vysoušení domu nutné, aby byla průběžně prováděna důkladná inspekce.
Zkontrolovat se musí struktura stavby, elektroinstalace, vodovodní a plynové rozvody, nezávadnost vody, kanalizační systém. Vysoušení provádějí i některé odborné firmy, pokud si sami nevíte rady. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o nových výzkumech, jež informují o tom, jak souvisí změny klimatu s povodněmi.
Napište komentář