Máte doma vlhkost? Tak se jí rychle zbavte. Škodí totiž jak vašemu domu, tak i vám samotným.
Vlhkost v domě není nic pro mě, dalo by se říct. Vlhkost skutečně škodí, kde může. V interiéru stojí za vznikem škodlivých plísní, které jeho obyvatelům mohou způsobovat řadu zdravotních problémů včetně těch velmi vážných. Nesvědčí očím, kůži, sliznicím ani plícím. Velmi vysoké škody hrozí i domu samotnému. Spolu se stěnami, které se vlivem vlhkosti postupně odlupují, může být ohrožena i konstrukce domu.
Čím dříve, tím lépe
Z výše uvedeného je nabíledni, že vlhkosti je třeba se zbavit. Čím dříve, tím lépe. Jak, to závisí na jejím původu. Pokud za zvýšenou vlhkostí v místnosti, která by v létě neměla překročit 55 procent a v zimě 60 procent, stojí například pár vzniklé při vaření, stačí v podstatě jen dobře vyvětrat, popřípadě použít odvlhčovač. Ten je efektivní i při zbavování se vlhkosti v zaplavených objektech.
Kde odvlhčovač nemá smysl
Jiné to je v případě vlhkosti vzlínající. Zde odvlhčovač nemá smysl, protože by musel běžet v podstatě pořád. Neřeší totiž příčinu problému, ale jeho důsledek, a tím je v tomto případě vlhkost pocházející zpod základů domu. Ta je problémem především u domů s bez hydroizolace.
Podřezání domu svěřte profesionálům
Hydroizolaci je vhodné provézt už při samotné stavbě domu. Z hotové stavby je tento proces náročnější, a to jak z technického, tak i finančního hlediska. Ale také nejefektivnější. Vzlínající vlhkost skutečně zastaví. Ze všeho nejdříve je zapotřebí podřezat obvodové zdi speciální pilou a do vzniklých prostor vložit k tomu určenou hydroizolační fólii. Právě ta zamezí vlhkosti, která by putovala ze země do interiéru a stavba nebude vlhnout. Tento poměrně náročný stavební zásah je ale třeba provést odborně. Proto se do něj nepouštějte svépomoci, ale obraťte se na specializovanou firmu (např.betosan.cz).
Napište komentář