Pavouci práh vašeho domu už nikdy nepřekročí: Tento snadný trik vás překvapí svou šetrností

Fotografie: Depositphotos

Pavouci v domácnosti nejsou jistě nijak příjemní. Ačkoli tuzemští pavouci nejsou nebezpeční, řada lidí se jich štítí. Zbavte se jich humánním způsobem.

Rádi byste se pavouků v bytě zbavili, ale přece jenom jste svázaní pověrami, že hubení pavouků přináší neštěstí? Kromě toho komerční přípravky, které by pavouky vyhubily, jsou nebezpečné i pro domácí mazlíčky a nejsou šetrné k životnímu prostředí. Zkuste se tedy pavouků zbavit tak, abyste jim neubližovali. Metod je celá řada a všechny tkví v tom, že pavouci do vašeho příbytku vůbec nezavítají, anebo ho sami dobrovolně opustí. A vy nebudete mít žádné výčitky, že jste pavoukům ublížili.

Pavouci utečou před silnou vůní

Pavouci nejsou nikterak nebezpeční, ani – pokud je známo – nepřenášejí žádné choroby, jako třeba spousta hmyzu. Naopak jsou v podstatě velmi užiteční, protože se živí hmyzem, který nemoci šířit může, např. mouchami. Pavouci, kteří žijí u nás, jsou ve většině případů pouze nepříjemní. I když se objevují zvěsti, že se v souvislosti s oteplováním planety některé jedovaté druhy už přesídlily i k nám. Ale pavouky, které dobře známe, si spíš jen ošklivíme, a proto je v bytě nechceme. A také kvůli malým dětem, ty se jich opravdu bojí, uvádí web EarthKind.

Pavouci nesnášejí silné pachy. Když na ně použijete ocet nebo některé druhy esenciálních olejů, vaši domácnost nejspíše opustí. Pro prostory, jako je garáž, dílna, komora, použijte roztok bílého octa s vodou v rozprašovači. V bytě by vám ocet nepříjemně zapáchal, citlivé jedince by možná i dráždil ke kašli. Proto zvolte esenciální olej. Může být mátový, rozmarýnový, citronový, eukalyptový. Když je budete používat opakovaně, pavouci vyklidí prostory a vy si příjemně provoníte domácnost.

Z tohoto důvodu naše babičky vždy dávaly čajové sáčky na parapety. Na tento trik většina lidí zapomněla

Jsou i další silná aromata, která pavoukům vadí, a to skořice, cedr a česnek. Z uvedených esencí opět připravte silný roztok a pomocí rozprašovače vystříkejte rohy a zákoutí, kde by se pavouci mohli ukrývat. A také všechna místa, kde zahlédnete pavučiny. Často to bývá i kolem oken a dveří, neboť tam se zdržují mouchy a pavouci na ně líčí své sítě.

Pavouky nezabíjejte, ale z bytu je vyžeňte silnou vůní a vibracemi
Fotografie: Pixabay

Pavouci mají své smyslové orgány pro čich a chuť rozmístěné po kutikule (ochranná vrstva nahrazující pokožku), v níž jsou ukrytá štětinatá dotyková čidla (senzory). Takže když polezou po místech, která jste postříkali, jednak je cítí, jednak je dříve či později také ochutnají. Pak budou hledat nové útočiště, jak sděluje web ApartmentNotes.

Pavoukům vadí rovněž vibrace

Kromě čichových a chuťových senzorů mají pavouci v kloubech orgány, jež reagují na vibrace. Normálně mají pavouci rádi klid, a tak vyhledávají tichá a spíš zaneřáděná místa, kde se nikdo moc nezdržuje. Můžete se jich tedy zbavit i vytvářením hluku. Silnější vibrace je totiž velice obtěžují. Za prvé jim berou schopnost detekovat kořist, za druhé nějak předpokládají, že vibrace vytváří predátor. A tak hledají bezpečí. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak se na vlhkých místech v domácnosti můžete velmi snadno zbavit rybenek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*