Na dotěrné pavouky platí přítomnost kočičího mazlíčka. Bez něj však zachrání i saponát na nádobí

Fotografie: M.Minderhoud / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pavouci jsou tvorové s osmi nohama a osmi očima. Do vašeho domu se obvykle dostanou bez ohledu na to, jak moc se je snažíte udržet venku.

V první řadě je třeba uvést, že pavouci jsou jen málokdy škodliví. Prostředí kolem sebe udržují prosté much a mnohého dalšího hmyzu. Odpor proti nim je tak často výsledkem zcela neopodstatněného strachu. Z obrovského spektra nám dnes známých druhů je totiž člověku nebezpečný jen titěrný zlomek. Může se ovšem stát, že chcete pavouky udržet stranou aspoň od některých místnosti. Pak se nabízí právě některý z následujících postupů.

Vůně máty peprné a česnek

Jedna z vůní, kterou pavouci opravdu nemají v oblibě. Do rozprašovače nalijte vodu a 15–20 kapek mátového oleje. Pak přípravek jednoduše nastříkejte do míst, kde pavouky opravdu vidět nechcete. V případě, že vám vůně česneku nevadí, pavouci jsou na tom rozhodně opačně. Vymačkejte šťávu z 10 stroužků a opět ji dejte s vodou do rozprašovače. Použijete ji stejně jako v případě máty.

Křemelina nebo pomerančové slupky

Křemelina je čistý bílý neupravený prášek z amorfního (nekrystalického) oxidu křemičitého. Můžete ho nasypat podél dveří jako ochrannou linii před dotěrnými pavouky. Lidé milují vůni citrusových plodů, pavouci jsou na tom opět zcela opačně. Udělejte odvar ze slupek jednoho pomeranče a šálku vroucí vody, který necháte uležet přes noc. Odstraňte slupky a přidejte ¼ šálku vilínu. Výsledek nastříkejte tam, kudy se k vám pavouci dostávají.

Kouzlo octa a přítomnost koček

Další vůně, která pavoukům vůbec nesedí. Jednoduše dejte do rozprašovače polovinu octa a polovinu vody a nastříkejte přípravek kolem domu. Tento recept opravdu funguje. Kočky jsou nejenom dobří lovci, ale mají hlavně oko pro detail. S pár pavouky si tedy rádi poradí, ale na větší množství tohoto hmyzu byste potřebovali nejspíš celou smečku.

kočka v misce
Zdroj fotografie: Pixabay

Tekutý saponát na nádobí

Udělejte slabý mýdlový roztok z několika kapek saponátu a vody. Následně ho nádobou s rozprašovačem nastříkejte do míst, kudy k vám zástupci hmyzu chodí.

Rostliny

Toto je přirozená bariéra ještě před vstupem do domácnosti. Mátu nebo citrusy totiž nemusíte nikam stříkat, pokud jejich vůně odradí vetřelce už na zahradě. Ideální jsou citronová tráva, levandule, máta nebo eukalyptus. Rostliny navíc využijete i jinak, takže to nemůže být krok vedle.

Zdroj: 99easyrecipes

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]