Chryzantémy v květináčích upoutají pozornost zářivými barvami a bohatostí květenství. Ale většinou jde o rychlý efekt a během pár dní začnou chřadnout.
Květinovým znakem tohoto podzimního období jsou chryzantémy neboli listopadky. Jsou to květiny chladnějšího období a jejich barvy začnou zářit v době, kdy všechno ostatní na zahradě již odkvetlo. A nejen na zahradě, ale také na hřbitovech. Chryzantémy jsou tradičně spojeny s obdobím Dušiček a my je přinášíme na hroby svých blízkých, kteří už nejsou mezi námi.
Chryzantémy jsou královnami podzimu
Ne že by se chryzantémy nějakým způsobem pojily s úmrtím, jejich volba jako výzdoby na Dušičky je dána spíše tím, že svátek zesnulých je stanoven na 2. listopad. A to jsou právě chryzantémy ve své plné kráse, a naopak přinášejí radost a život do pochmurného podzimu, uvádí se na webu ExpertSergeFerrari.
Mnozí z vás si pěstují chryzantémy sami, a to jak na záhonech, tak i v květináčích na balkonech a terasách. Jiní jsou odkázáni na to, co jim nabídne zahradnictví, květinářství, supermarkety. Je třeba podotknout, že do květináčů se musí volit odrůdy, které jsou mrazu odolné, a také je pro bohaté květenství přihnojovat vícesložkovými hnojivy. Listopadky v záhonech jsou mnohem odolnější jak vůči mrazu, tak si dokáží najít živiny v půdě. Kdežto v květináči mají v tomto směru značné omezení.
Pokud se na Dušičky chystáte vyčistit náhrobek, ihned zpozorněte. Většina Čechů povrchu akorát uškodí
A tak ti z vás, kteří musí chryzantémy koupit třeba v květinářství či supermarketu, by se měli mít na pozoru. Prodávané šlechtěné druhy, které vypadají na první pohled úchvatně svým bohatým květenstvím, často své prvotní kouzlo rychle ztratí. V květináčích se obvykle prodávají rychlené rostliny, aby byly efektní pro oko, ale ty většinou nevydrží nápor podzimního počasí. Záhy jim začnou měknout stonky a žloutnout listy, spousta květů začne usychat a půvab zářícího bohatého květenství přijde vniveč.
Proč chryzantémy v květináčích nic nevydrží
Jednak nejsou do květináčů vysazovány odpovídající druhy, jednak květiny dlouho trpí ve skladech. Chybí jim přístup světla a teplota vzduchu je tam na tyto podzimní rostliny vysoká, jak píše web Kobieta. Také zálivka není prováděna správně, a tak některé exempláře trpí suchem, jiné jsou přemokřené. A takové podmínky ovlivňují negativně životnost těchto krásných květin. Když se pak dostanou do venkovních podmínek, utrpí šok a začnou rychle uvadat.
Stává se zcela běžně, že dva až tři dny po nákupu začnou chryzantémy měnit barvu květenství, uvadají a hnijí. Bývají totiž ošetřeny chemickými přípravky pro prodloužení trvanlivosti. Nápor těchto přípravků udrží květiny ve skvělé kondici právě tak do doby, než je nakoupíte. A pod vlivem podzimního počasí, které by ve své podstatě mělo být pro listopadky přirozené, začnou rychle chřadnou.
Chryzantémy v květináčích si dobře prohlédněte. Nesmí mít opadané a nažloutlé listy, ani uschlých několik květů – to už je špatné znamení. A hlavně stonky musí být pevné, pružné a zelené. Měkké gumovité stonky značí, že rostlina za pár dní zajde. Na BydlímeÚtulně jsme napsali také o tom, jak a čím byste měli čistit náhrobky.
Napište komentář