Nemocné orchideje se rozhodně nezbavujte. Tento domácí nálev z kuchyňských zbytků ji rychle zachrání

Fotografie: Depositphotos

Jsou orchideje chloubou vaší květinové sbírky? Nenechte se o ně připravit, i nemocné kousky lze totiž zachránit. Použijte na ně přírodní prostředky.

Ať už jste orchidejový profesionál, nebo začínající pěstitel, do kolotoče uschlých listů a neprospívajících květin můžete spadnout tak jako tak. A proto je dobré vědět, že i pro ty orchideje, které vypadají na odpis, je tu spása. A nejde o žádnou drastickou chemii, naopak využijete kombinaci skořice, medu a aloe vera.

Orchideje, kráska z teplých krajin

Orchideje platí za exotické krásky, jejich popularita napříč kontinenty je více než zjevná. Je to jejich elegancí, ale i celkem snadnou péčí. Své jistě dělá i to, že na výběr existuje velký počet druhů, které se liší nejen barvou, ale i vzhledem. Většina z nich ale kvete po větší část roku, což opět z orchidejí dělá oblíbence domácích parapetů číslo jedna.

Podle portálu BeGreen mají orchideje dokonce zdravotní přínosy. Jejich krása stimuluje dobrou náladu a snižuje stres. Některé odrůdy zase v noci produkují více kyslíku, což z nich dělá skvělé rostliny do ložnice. Hodí se ale i jako pouhá dekorace interiéru nebo dárek. A to třebas i pro zahradníka amatéra, protože kromě zálivky a slunce toho orchidej moc nepotřebuje.

Pokojové květiny si zaslouží náležitou péči. Pro jeho unikátní vlastnosti ocení třeba stroužek česneku

Kam nemůže doktor, zasáhne příroda

Výjimkou jsou situace, kdy rostlinu napadnou škůdci nebo onemocnění. To se vcelku rychle ze silné a zelené ozdoby pokoje může stát seschlý kousek bez života. Podle portálu Cpykami je tu ale i pro takovou květinu pomoc. Na ni budete potřebovat:

  • list aloe vera,
  • lžičku medu,
  • mech,
  • skořici.
aloe vera listy
Fotografie: Pixabay

Do litru vody dejte pokrájený list aloe vera a lžičku medu. Rostlinu oberte od napadených částí, nebojte se odříznout ani nefunkční kořenový systém. Orchidej poté vložte do živné směsi a nechte ji v ní asi půl hodiny, aby do sebe nasála živiny. Do květináče umístěte mech, který zalijte půl litrem vody s čajovou lžičkou skořice. Po chvíli nadbytek vody slijte a do mechu usaďte rostlinu s řezem rovněž ošetřeným skořicí. Pravidelně roste a za měsíc až dva rostlina vyžene nový kořenový systém.

Záchrana je dokonce možná i v případě, že vám z orchideje zbyl jeden jediný list – podívejte se na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*