Zabraňte rozvoji plísní ve vaší domácnosti. S příchodem podzimu se kvůli rozdílu teplot venku a uvnitř vlhkost sráží na oknech, a to může být začátek.
S příchodem podzimu se může stát, že se ve vaší domácnosti začne objevovat plíseň. Venku už je chladno, v bytě teplo, a pokud je v interiéru nadměrná vlhkost, začne se na oknech, případně i na stěnách srážet, píše se na webu ThisOldHouse. Tehdy hrozí, že se spory plísní začnou vytvářet v rozích oken a mohou pokračovat i na zdi. Možná byste si mohli myslet, že plíseň je pouze nevzhledná. To je však mýlka. Plísně mohou neblaze působit na vaše zdraví, zejména na citlivé jedince, kteří trpí astmatem nebo různými alergiemi.
Jak předcházet vzniku plísní v bytě
Je zapotřebí pravidelně větrat, uvádí web BobVila. Pokud je to jenom trochu možné, tak nezavírejte koupelnu, nechte dveře vždy pootevřené. Tak zajistíte proudění vzduchu a nadměrná vlhkost, která je pro tuto místnost typická, se nebude usazovat na stěnách a v různých zákoutích. Čistěte a dosucha vytírejte povrchy, kde lze vznik plísní předpokládat – podlahu, obklady, rohy kolem vany a sprchového koutu atd. Pokud se vám v koupelně začnou plísně vytvářet, mohou se totiž začít roznášet i do dalších částí bytu.
Dobrým tipem, jak v chladném období snížit procento vlhkosti v domácnosti, a tím předejít vytváření plísňových spor, je použití kuchyňské soli, jak píše web Topky. Ta velmi účinně vlhkost pohlcuje. Připravte si tedy několik mělkých misek nebo krabiček, naplňte je solí a umístěte na okenní parapety. Sůl vlhkost pohltí, a tak nebude docházet ke kondenzaci na sklech. Že tato vychytávka účinkuje, poznáte jednak podle suchých okenních tabulí, jednak podle toho, že se jemné krystalky soli změní v hrudky.
Anebo zabraňte plísním odvlhčovačem vzduchu. Ten můžete přenášet po celém bytě a snižovat nadměrnou vlhkost tam, kde je to právě nejvíc zapotřebí. Stejně tak je nejvyšší čas, abyste nastavili okna na zimní režim, jak jsme na BydlímeÚtulně také psali. Jednotlivá okenní křídla budou mít těsnější přítlak a z bytu nebude unikat teplo a chlad pronikat dovnitř. A ještě ušetříte za vytápění.
Kvůli špatnému nastavení oken platí 92 % Čechů za vytápění tisíce korun navíc. Tento trik zabere pár vteřin
Jak si poradit s plísněmi ve starším domě
Staré domy, byť rekonstruované, mohou skrývat mnoho míst, kde se plíseň vytváří. Může jít o netěsné střechy, popraskané zdi, vadné potrubí, netěsnící okna a dveře. Plíseň se taktéž objevuje v rozích severně situovaných místností, které málo vytápíte. V těchto případech se plísním ubráníte jen tehdy, pokud dům prozkoumáte a zajistíte jeho dokonalou izolaci. Jestliže se bude vlhkost dostávat dovnitř, začne – zpravidla opět s příchodem podzimních dnů – kondenzovat nejen na oknech, ale též na stěnách.
Napište komentář