Správným nastavením plastových oken na zimní režim můžete ušetřit peníze za vytápění

Fotografie: Freepik

PVC okna má v současné době mnoho domácností. Jen někteří ale znají triky, které jsou ovšem velice důležité. Pokud si vzpomínáte, dříve se s příchodem chladného období musela okna utěsňovat. Tento nepříjemný úkol už je dnes minulostí, ale měli byste znát jiné věci.

Potřebná péče o PVC okna

V první řadě je nutné pravidelně mazat všechny pohyblivé části. Proces by měl být prováděn jednou, ale klidně i dvakrát ročně s použitím obvyklého motorového oleje. Navíc při změně ročního období musí být okna nastavena z letního na zimní režim a naopak.

Můžete své okno nastavit do jiného režimu?

Nastavit lze téměř všechna moderní PVC okna. Chcete-li zkontrolovat, zda lze okno nastavit do jiného režimu, stačí se podívat na šrouby umístěné na boku křídla. Pokud uvidíte otvory pro šestihranný klíč, šroubovák ve tvaru hvězdy, nebo mají šrouby oválný tvar, pak bude toto okno pravděpodobně možné přepnout do letního nebo zimního režimu.

Chcete-li přepnout režim okna, jednoduše otočte všechny čepy křídla, čím je větší okno, tím větší je jejich počet. Nastavte je do požadované polohy pomocí příslušného nástroje.

Zima klepe na dveře

Jakmile je okno neustále v zimním režimu, vede to k dalšímu zatížení gumičky a rychleji se opotřebovává. Samotný režim okna lze snadno zkontrolovat. Na křídlo okna připevněte obyčejný list papíru, pokud jej můžete snadno vytáhnout, je okno v letním režimu.

Co vám hrozí, když budete změnu režimu ignorovat?

Tímto způsobem přicházíte nejen o možnost využít funkci moderního PVC okna, ale také zvyšujete své náklady na elektřinu a topení. Zimní režim je navržený tak, aby šetřil vaši energii, udržel teplo v domě, a tím šetřil i vaši peněženku.

Neváhejte tedy s prozkoumáním vlastních oken, sežeňte si potřebné nástroje a pusťte se do úpravy. V této chvíli je nejvyšší čas k tomu, abyste tak učinili, jelikož zima klepe na dveře a brzy se vkrade i do vašich domovů.

Zavolejte si na pomoc odborníka

Jestliže si nevíte sami rady, může vám pomoci instalatér, který má vždy s podobným požadavkem zkušenosti. Když se zeptáte, jistě vám poradí i výrobce vašich oken.

Dělníci, kteří většinou okna instalují se nedělí se zákazníkem o tento tip, a lidé poté netuší, že by něco takového měli provádět. Jestliže netušíte, jak si s okny poradit, raději se nejprve informujte u někoho zkušenějšího. Mohli byste totiž povolit i jiné části, které mají zůstat tak, jak jsou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]