Plíseň ve spárách v koupelně je třeba odstranit co nejrychleji. Pomůže i peroxid vodíku a bílý ocet

Fotografie: Couch-scratching-cats / Public domain

Plíseň na spárách mezi obklady musíte co nejdříve zlikvidovat. Jinak se její spory budou šířit po celé koupelně, ne-li po celém bytě.

Horká voda s párou a její kondenzace na stěnách, postříkané zdi i podlaha, mokré osušky, včetně nedostatečného větrání v koupelně… Co myslíte, že bude důsledkem? Ano, plíseň. A nejčastěji se objeví ve spárách obkladů či dlaždic.

Nadměrná vlhkost vzduchu = krůček k plísni

Za plíseň se označují různé druhy hub. Některé z nich mohou být prospěšné, ale o těch nebude tentokrát řeč. Na přetřes si vezmeme ty, které vyrůstají ve vlhkém interiéru a škodí lidskému zdraví. Plísně se množí pomocí částic, kterým říkáme spory. Jsou velmi malé a lehké a vzduchem se mohou přenést i na značné vzdálenosti. Jestliže tedy v koupelně, ale i jiných prostorách přetrvává vlhko, začnou se plísně vytvářet a usazovat třeba na spárách mezi dlaždicemi.

Spáry jsou poréznější než samotné obklady a vydrží dost dlouho zavlhlé. Proto se na nich usazuje plíseň nejdříve. Nebudete-li však situaci řešit, rozleze se po celém obkladu a nakonec se přesune i na samotné zdivo. Pokud jste tedy plíseň objevili, musíte zakročit co nejdříve. Existuje řada komerčních přípravků proti plísním, ale i domácí metody. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak zabránit zamlžování a rosení oken, a tak předcházet tvorbě plísní kolem nich.

Díky vhodné přípravě domácnosti lze za vytápění ušetřit. Účty sníží i alobal za radiátorem

Jak odstranit plíseň ze spárovací hmoty

U spár záleží na tom, jak hluboko se plíseň dostala. Někdy postačí, když ji z míst mezi obklady vyčistíte třeba špejlí s vatou a poté tato místa ošetříte silným dezinfekčním prostředkem. K tomuto účelu je vynikající peroxid vodíku, píše web KobietaWP. Jakmile se začne rozkládat, uvolňuje se z něj kyslík a ten reaguje s organickými složkami plísní. Doslova zničí jejich strukturu a zabraňuje opakovanému vývoji těchto mikroorganismů. Nejlepší bude, když nalijete peroxid do rozprašovače a silnějším pramínkem spáry postříkáte.

Nechte působit a druhý den spáry i obklady umyjte běžnými prostředky, na které jste zvyklí. Nemáte-li k dispozici peroxid vodíku, použijte pastu z jedlé sody nebo bílý ocet. Při práci s plísněmi používejte ochranné brýle, rukavice, roušku, a k tomu dostatečně větrejte, doporučují na webu EuroTilesAndBathrooms.

Pokud se plíseň po čase objeví znovu, bude asi nutné, abyste starou spárovací hmotu vyměnili za novou. A zvažte, zda byste neměli rovnou použít spárovačku s protiplísňovými účinky. Bude sice dražší, ale dlouhodobě vás zbaví starostí. Mykotoxiny, které se z plísní uvolňují a vstupují do organismu dýchacím ústrojím, jsou totiž pro člověka nebezpečné. Spory plísní mohou velmi závažně zhoršovat zdravotní stav astmatiků, alergiků, kojenců a osob s oslabeným imunitním systémem.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*