Na plíseň můžete narazit i na zahradě. Bojujte proti ní pomocí přírodních produktů

Fotografie: Freepik

Prodloužená zima nám letos nedovolila začít s pracemi na zahradě příliš brzo. Bez ohledu na roční období byste však měli sledovat stav vaší zahrady a hlídat možná plísňová onemocnění, která mohou hrozit. 

Listnaté i jehličnaté druhy stromů totiž mohou být vystaveny mnoha druhům plísňových chorob, které mohou decimovat i dekorativní rostliny. Naučte se jim účinně předcházet, a případně je i včas zlikvidovat.

Plísňové choroby

Plísňové choroby jsou infekční změny způsobené patogeny a jsou extrémně nebezpečné pro rostliny, které rostou na zahradě. Platí, že pokud nepodniknete rychlé a rozhodné kroky, mohou snadno zlikvidovat celou rostlinu. Plísňové choroby jsou bohužel velmi agresivní a postupují velmi rychle. Boj proti těmto chorobám je mimořádně časově náročný a existuje velká pravděpodobnost, že neuspějete, pokud tedy neznáte tyto snadné triky.

Fotografie: Freepik

Prvním krokem je správná diagnostika

Diagnostika plísňových chorob není vždy snadná. Zpozornět byste měli, když se na částech rostlin objeví skvrny – zejména na jejích listech. Mohou být bílé nebo našedlé. Listy mohou být samozřejmě ovlivněny také různými změnami, např. se začínají kroutit nebo ztrácejí svou přirozenou barvu a svěžest. Plísně se velmi snadno rozrůstají a šíří se po celé rostlině, což ji výrazně oslabuje.

Co pomůže?

Pokud na rostlinu zaútočilo plísňové onemocnění, musíte jednat radikálně. Pokud jsou příznaky viditelné na malé ploše, stačí je urychleně odříznout. Jestliže je infekce rozsáhlejší, pomohou různé přírodní metody.

Mezi nejúčinnější patří například odvar z česneku (zalijte asi tucet stroužků dvěma litry vody a odložte na den). Stejně můžete využít i odvar z kopřivy nebo přesličky (zalijte hrst byliny litrem vody a odložte na 24 hodin). Tento odvar poté nalijte ke kořenům rostliny a nechte silice odvést svou práci.

Fotografie: Freepik

Může se samozřejmě stát, že tyto domácí prostředky selžou. Pak nezbývá než použít chemikálie dostupné v zahradních obchodech. Je třeba si uvědomit, že pokud je významná část rostliny napadena chorobou, pokusy o její záchranu nemusí být úspěšné. V tomto případě je lepší rostlinu zlikvidovat, aby se zabránilo dalšímu šíření choroby.

Jak plísním předcházet?

Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Plísně většinou vznikají za nepříznivých povětrnostních podmínek nebo při znečištění substrátu organickými nečistotami. Plísňové choroby mají dobré podmínky pro vývoj, když jsou rostliny umístěny velmi blízko u sebe a některé z nich nedostávají správnou dávku slunečního světla. Škodlivá je také přítomnost plevelů, které berou rostlinám nutné živiny a rostlina se pak neumí nákaze dobře sama bránit. Proto nezapomeňte často odstraňovat plevel, který roste na záhonech, rostliny umísťujte do takové vzdálenosti, aby měly volné podmínky pro vývoj. Nezapomeňte pravidelně hrabat listy a průběžně sledovat stav půdy.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]