Na jediném pozemku žije několik rodin ve vlastních domcích. Šetří tak spoustu peněz

Fotografie: Depositphotos

Záměrná komunita je takové společenství lidí, kteří chtějí svůj život sdílet se svými blízkými – ať jsou to příbuzní, nebo přátelé či dobří známí.

Představte si situaci, že někteří lidé – přátelé, známí, příbuzní – by chtěli žít každý v samostatném bytě, ale přitom pospolu. Avšak když se dnes u nás nastěhujete do bytového domu, moderního či paneláku, nijak neovlivníte skutečnost, jaké sousedy budete mít kolem sebe. A to třeba po celý svůj život. Budete ho sdílet s lidmi, které neznáte, o něž nestojíte a kteří si vlastně „jen“ koupili vedlejší byt.

Princip záměrné komunity

Tento systém se některým skupinám lidí přestal líbit – nyní hovoříme o USA, neboť tento příběh se týká skupiny obyvatel San Francisca. Konkrétně se jedná o Phila Levina a Kristen Berman, kteří chtěli žít v blízkosti svých přátel, ale pochopitelně ne ve stejné domácnosti. A tak dali hlavy dohromady a začali plánovitě a vědomě vytvářet soběstačnou komunitu. Mohou tak být obklopeni lidmi a rodinami, které znají, sousedy si mohou vybrat, píší na webu MyPositiveOutlooks.

Volný čas pak mohou trávit pospolu jak dospělí, tak i děti. Komunita, o níž je řeč, byla nazvána Ředkvičky. A protože společné bydlení více rodin se podobá vztahu, je nutné – jak komunita roste – aby sousedé byli flexibilní, sdělovali si své potřeby a řešili různé problémy společně. Cílem této záměrné komunity je podporovat pocit sounáležitosti mezi sousedy. A vytvářet výchovné, klidné a příjemné prostředí pro děti i celé rodiny. Zároveň se jedná o skvělý způsob, jak ušetřit spoustu peněz za koupi samostatného pozemku.

Nejmenší byt, který dnes uvidíte: Aby mohla levně žít v centru, pronajala si miniaturní byt o výměře 8 m²

Společenství blízkých lidí

Phil a Kristen už přemýšleli i o založení rodiny, a tak našli nemovitosti, které by pro život rodin s dětmi byly vyhovující. Začali s několika přáteli, vytvořili společnost LLC a společně si pořídili pozemek se třemi budovami. A postupně přidali další stavby. V současnosti mají na vlastním pozemku šest budov s deseti bytovými jednotkami. A v těch žije dvacet dospělých a šest dětí. V jednom z komunitních domů je kuchyň, jídelna, velký společný obývací pokoj a coworking prostor, uvádí web FairCompanies.

Mají také společnou vířivku a saunu. A všichni jsou tu šťastní – žijí zde totiž pohromadě a v souladu lidé, kteří se milují, jsou přátelé a váží si sebe navzájem. Lidé v komunitě sice mají své domovy, ale společně se třeba scházejí u jídla. A najali si dokonce vlastního kuchaře. Všichni spolupracují a společně rozhodují o všech záležitostech spojených s každodenním životem.

Pro děti je tu oplocená zahrada, aby byly při svých hrách v bezpečí. I parkoviště aut je kvůli bezpečnému pohybu dětí mimo tento areál. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás sepsali také příběh Johna a Sharon. Ti po bankrotu přišli o nemovitost, a tak si vystavěli kontejnerový dům v lese.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*