Matka pro sebe a svoji dceru zařídila malý domek. Byl to jediný způsob, jak se zbavit placení nájmu

Fotografie: Pexels

Svobodná matka s dospívající dceru se rozhodla zcela změnit život, protože bydlení v nájemním bytě se stalo finančně neúnosné. A zvolila tiny house.

Svobodná matka Shalina je grafická designérka, nyní si ovšem může do svého životopisu přidat ještě zkušenost jako drobný stavitel. Žije totiž se svou dospívající dcerou v tiny house, který sama navrhla a z velké části také sama postavila. Samoživitelky většinou nemívají dostatek prostředků, aby mohly se svými dětmi žít v luxusních domech, hradit všechny poplatky s tím spojené a třeba ještě i splácet hypotéku. A tak se Shalina rozhodla, že vezme věc do svých rukou a pro sebe a svou dceru postaví malý domek.

Z pronájmu do vlastního

Původně si Shalina s dcerou pronajaly byt a uvažovaly do budoucna o vlastním domě. Jenže nájem se neustále zvyšoval a sen získat vlastní dům se pomalu, ale jistě rozplýval. A pak se Shalina dověděla o malých domech, v nichž v současnosti žije spousta lidí. Tato možnost ji hned zaujala. Ušetřila by peníze za drahé nájemné a nemusela by si brát hypotéku, kterou by celý život splácela. Shalina měla výhodu, že její otec měl na svém pozemku dostatek prostoru ke stavbě tiny house. A díky jeho vybavené dílně měla k dispozici i veškeré nářadí a nástroje.

Do projektu se žena pustila v roce 2015, jak uvádí web MyPositiveOutlooks, a za dva roky se s dcerou do svého malého domu stěhovaly. Ze všeho nejhorší, a to doslova, bylo vytřídit spoustu věcí, které matka s dcerou měly ve svém původním bydlišti. Bylo nutné vše zredukovat a to je stálo spoustu mentální energie. I k věcem mívají lidé totiž citový vztah a s některými se neradi loučí. Ovšem při stěhování do mini domku je zapotřebí vše dobře rozmyslet a množství ošacení, dekoračních předmětů, nádobí atd. eliminovat.

Důchodkyni vždy fascinovaly malé domky. Jeden takový si postavila přesně podle svých představ

Bydlení s minimálními náklady

Základem domku je přívěs na kolech a v něm jsou zahrnuty všechny potřebné obytné prostory: kuchyň, obývací pokoj, pro každou z žen samostatná ložnice, koupelna, prádelna a spousta úložných prostor. A protože Shalina pracuje čtyři dny v týdnu z domova, umístila do bytu i maličkou kancelář. A tak se přece jenom Shalině splnil sen mít vlastní dům.

V přízemní obytné části nechala žena vysoké stropy, aby dům působil vzdušně, světle a prostorně. Po jedné straně vede schodiště do loftu, který slouží jako dceřina ložnice. A aby byl využitý každý kousek obydlí, ve schodišti jsou rafinovaně zabudované úložné prostory, informují na webu DWell. Venku pak nechybí terasa, pozemek je oplocen a je zde menší kůlna.

Shalina se o radost ze svého tiny house podělila i prostřednictvím e-booku, jenž je k dispozici na jejích webových stránkách. Obsahuje plán projektu, detailní výkresy, rozvržení půdorysu, boční pohledy a další. Chtěla tak inspirovat další lidi a usnadnit jim jejich případnou cestu k vysněnému bydlení v malém domečku. Za celou stavbu utratila totiž jen 35 tisíc dolarů (770 tisíc korun) a život v tiny house obě ženy naprosto uspokojuje. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o stěhování seniorky do tiny house, díky čemuž se zbavila dluhů.

Zdroje: MyPositiveOutlooks, DWell

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*