
Okurky patří k nejoblíbenější zelenině, kterou zahrádkáři pěstují. A k nim se přidávají i ti, co zahradu nemají. Postačí jakýkoli jiný venkovní prostor.
Okurky nemusí být jen v záhonu, dobře se jim bude dařit i v nádobách či pytlích. A ty můžete umístit jak na balkoně, tak na terase. Utržená čerstvá okurka je totiž docela jiná pochoutka než ta, co jste si koupili zavadlou v obchodě. Okurky jsou velmi osvěžující i lahodné a dokáží zahnat hlad i žízeň najednou.
Je potřeba zvolit vhodnou odrůdu
Pro různé způsoby pěstování byste však měli volit správné odrůdy okurek. Některé jsou vhodné do skleníku, jiné na záhon a další k pěstování na poli. A hlavní rozdíl je ten, že některé okurky musíte předpěstovat, ale ty polní můžete vysévat rovnou na záhon. Ovšem až tehdy, když pomine nebezpečí přízemních mrazíků. Ale předpěstovat si je můžete také – když budete chtít. Do skleníku můžete výsev salátovek provést už v půlce dubna.
Jak vybrat semena polních okurek
Při výběru semen byste se měli rozhodovat podle toho, zda jsou dané odrůdy:
- odolné vůči chorobám – většina odrůd je totiž k nákaze závažnými chorobami náchylná, zejména se jedná o plíseň a padlí, fuzariózu, okurkovou mozaikovitost a strupovitost tykvovitou; tyto nemoci pak snižují úrodnost i kvalitu plodů, a dokonce mohou celou rostlinu zahubit; proto je vhodné, abyste vybírali takový druh polní okurky, která má vysokou toleranci vůči uvedeným patogenům;
- výnosnost – stejně tak je dobré, abyste věnovali pozornost tomu, jakou bude mít daný druh výnosnost; nemá cenu pěstovat něco, co nebude příliš plodit, jak radí na webu Deccoria;
- účel – při pěstování okurek také záleží na tom, jak je vlastně chcete konzumovat; některé jsou vhodnější k jídlu zasyrova, jiné se nakládají.
Proces předpěstování paprik lze snadno urychlit. Nejlepší období však končí třetím březnovým týdnem
Polní salátovky
NATÁLIE F1– tato setá salátová okurka je vhodná pro rané polní pěstování; výborně odolává hořknutí plodů; okurku můžete pěstovat i na podpěrách ve sklenících či fóliovnících.
AIKON F1 – jedná se o ranou hybridní polní salátovku typu „American slicer“; je vhodná jak pro pěstování na poli, tak i ve sklenících; rostlina dosahuje středního vzrůstu; plody jsou válcovité a dorůstají délky kolem 25 cm; plody mají dobrou skladovatelnost.
OCTOPUS – středně raná a vysoce výnosná odrůda polní okurky; je velmi odolná vůči padlí i viru mozaiky okurkové.
BUSH CHAMPION F1 – tuto salátovku můžete pěstovat jak na poli, tak i v nádobách; je spíše keříkovitého růstu, podobně jako třeba cukety; plody jsou štíhlejší, asi 20 cm dlouhé; vysévejte v půlce dubna a sazenice vysaďte ven až po zmrzlých.
PONY F1 – plody jsou menšího vzrůstu; tato salátovka se hodí k pěstování ve skleníku a foliovníku; stejným příkladem je salátová okurka KALIMERO.
Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali o tom, jak byste měli předpěstovávat rajčata. A už je na jejich výsev čas.
Zdroje: Deccoria, ČasopisRozmarýna
Napište komentář