
Orchideje po zimě budou potřebovat, abyste je přesadili a odstranili suché listy. Ocení rozhodně i hnojení, k němuž skvěle poslouží běžná ingredience.
Je jaro a nastal čas, aby se k životu probraly také vaše orchideje. Patří k nejkrásnějším pokojovým rostlinám a jako jejich pěstitelé si je zajisté chcete užít v plném kvetení. Ať jste je měli během zimního období umístěné kdekoliv, nyní je můžete postavit na okenní parapet. Pouze ale na takové místo, kam nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. Orchideje sice světlo nutně potřebují, ale rozptýlené. Takže nejlepší bude východní strana, kam slunce svítí ráno jen krátce, nanejvýš jihovýchod. Orchidej také nesmí být na místě, kde by byla často v průvanu.
Zachraňte, co se dá
Pokud jsou na rostlině suché nebo žluté listy, odstraňte je. Máte-li pocit, že rostlina chátrá a že se blíží její konec, ještě to nevzdávejte. Postačí, když jí vyměníte substrát, odstřihnete poškozené listy a nepatrně zakrátíte kořeny. Pak přihnojte, mírně zalijte a vyčkejte. Většinou se orchidej vzpamatuje a nasadí poupata, uvádí se na webu Pensionist.
Dalším krokem k brzkému a bohatému kvetení je pravidelná zálivka. Půda má být sice vlhká, ale nikdy ne promáčená. Teď od jara stačí zalévat jednou týdně. Nejlepší způsob je však celý květináč ponořit na minutku do vody, vyjmout a nechat odkapat. Při přemokřené zemině, anebo kdyby dokonce v květníku zůstávala stát voda, hrozí vysoké riziko uhynutí, píše web AmericanOrchidSociety.
Za pěstování invazivních rostlin hrozí vysoké pokuty. Je třeba dát si pozor i na bolševník a křídlatku
Na orchideje sušený česnek
Třetím příspěvkem k bohatému kvetení je hnojení. Vyzkoušejte tentokrát sušený česnek. Jednak funguje jako skvělé hnojivo a stimuluje kvetení, obsahuje totiž dusík, draslík a fosfor. A pak bude odpuzovat různý škodlivý hmyz, neboť jeho aroma dokáže odradit třásněnky, svilušky i mšice. Pokud byste tyto škůdce na orchidejích, ale i jiných pokojových rostlinách objevili už před tím, než začnete česnek aplikovat jako hnojivo, postříkejte je česnekovou vodou.
Kromě toho česnek podpoří tvorbu chlorofylu, syntézu bílkovin a tvorbu všech 21 aminokyselin. Stejně tak může orchidej ochránit před chorobami, neboť působí antisepticky a antimykoticky. Což orchideje po zimě potřebují pro zdravý kořenový systém. Postačí, když jednou za měsíc nasypete trošku sušeného česnekového prášku na půdu kolem rostliny. A mírně zalijete. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, že na pokojové rostliny můžete využít jako hnojivo síru ze zápalek. Ty jednoduše zapícháte hlavičkami do substrátu.
Zdroje: Pensionist, American Orchid Society
Napište komentář