Bohatá a zdravá úroda česneku díky vhodné péči: Ocení i kypření půdy a odstranění plevelu

Fotografie: Freepik

Chcete zdravý česnek s velkými palicemi i jednotlivými stroužky? Pak pro to budete muset udělat trochu víc, než jej pouze zasadit a nechat ladem.

Zajisté jste koncem podzimu stroužky, ošetřené proti plísni a škůdcům, vysázeli do úrodné půdy. Nyní už máte na záhoncích dvaceticentimetrové natě. Ovšem to, že česnek roste, ještě neznamená, že bude dobrá úroda, upozorňují na webu Deccoria. V průběhu vegetačního období je zapotřebí provést ještě některé úkony, které tvorbu pěkných velkých palic podpoří.

Jak česnek podpořit

Seznam úkonů, které musíte provádět pro kvalitní úrodu česneku, se příliš neliší od ostatních plodin. Je zapotřebí, abyste česnek průběžně odplevelovali, kypřili půdu, zalévali a hnojili, radí web RHS.

  • Plevel – pokud necháte v česnekovém záhonku plevel, bude mu škodit ze všech svých sil. Bude mu brát vláhu a také živiny, které česnek nezbytně potřebuje. Plevelné rostliny totiž umí o svou obživu dost silně bojovat. Také proto se tak ukrutně šíří a prospívají. Plevel je dobré vytrhávat, ale také vyrývat (třeba pomocí nože nebo speciálního nástroje na dloubání plevele s dlouhými kořeny). Jakmile v půdě zůstane kus kořenového systému, bude plevel znovu rychle narůstat a také se rozmnožovat. Částečnou přítrž mu způsobíte také okopáváním česneku.
  • Kypření půdy čili okopávání – za prvé tedy přispějete k likvidaci plevele a za druhé prokypřenou zeminou se ke kořenům česneku dostane vzduch i vláha. Motyčkou nezasahujte příliš blízko k česnekovým rostlinám, abyste nepoškodili kořeny, které jsou poměrně mělko v půdě, a posléze také narůstající palice. Kypřete spíš jen mezi řádky.

Při výsadbě paprik je třeba zvolit vhodné sousedy. Rozumí si i s česnekem a cibulí

  • Přihnojování česneku – i když jste pořídili kvalitní půdu plnou živin, je zapotřebí česnek během sezony ještě trochu přihnojit. Záleží na vás, čím to bude, přípravků je na trhu habaděj. První přihnojení u podzimního česneku byste měli provést už nyní v dubnu, nejpozději počátkem května. U česneku, který jste vysazovali až na jaře, s přihnojením ještě měsíc posečkejte. Jeho kořeny musí nejprve pořádně prorůst do okolní půdy. Jestliže byste chtěli česnek přihnojit přírodními domácími hnojivy, můžete využít fermentovaný slepičí trus, kopřivovou jíchu, nálev z droždí. To všechno česneku prospěje. A pamatujte, že hnojivo nepřispívá jen k růstu a plodnosti, ale také činí rostliny odolnější vůči nemocem a škůdcům.

Zálivka a mulčování

Během jara, pokud pravidelně neprší, musíte česnek zpočátku zalévat minimálně jednou, ale lépe i dvakrát týdně. Stejně jako všechny cibuloviny má mělké kořeny, a jak povrch půdy rychle vysychá, tak i rostlina pak trpí nedostatkem vláhy. Kdo má možnost česnek mulčovat (nejlépe organickou hmotou), zabije tak dvě mouchy jednou ranou. V půdě se vlhkost udrží delší dobu a zamezíte růstu plevele. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, že česnek je vhodná doprovodná rostlina pro jahodníky.

Zdroje: Deccoria, RHS

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*