Architekt hledal dům pro svou rodinu a do oka mu padla stavba z 60. let 20. století. Rozhodl se ji předělat na pohodlný domov, ale zachovat atmosféru doby.
Peter Woolard, architekt a ředitel společnosti Studio 101 Architects, popisuje renovaci svého vlastního moderního domu, který jej uchvátil ani ne tolik svým designem, jako spíše efektivním půdorysem a prostorem. Výsledek vás nadchne.
Čekání se vyplatilo
„Chtěli jsme najít nový rodinný dům a začali jsme hledat v okruhu 3 km od školy našich dětí. Všimli jsme si, že se v této oblasti nacházely nějaké modernistické skvosty z poloviny století,“ říká Peter Woolard. „Poslali jsme pár dopisů, ale bohužel jsme nedostali moc odpovědí. Jenže naše trpělivost se vyplatila, když Kirriemuir House přišel do aukce.“
Moderní stavba z poloviny 20. století byla postavena v roce 1962 poté, co původní majitelé navštívili výstavu Carlingford Homes Fair v Sydney. Viděli dům Lend Lease Pan Pacific, který navrhl Nino Sydney, a chtěli, aby byl modernistický dům postaven zpět v Geelongu. Peter vysvětluje, že zatímco dům z poloviny století byl trochu sešlý a byl na něm vidět zub času, jak uvádí Studio 101 Architects na svém Instagramu, více ho přitahoval efektivní půdorys s velkými prostory. Navíc to byl, jak on říká, „vražedný kus modernistické architektury“.
Starší dům za 23 Kč vyžadoval rekonstrukce. Jeho koupě bylo dle majitelky nejlepší rozhodnutí v životě
Podle SimpleDwelling Peter, inspirován moderní architekturou z poloviny 20. století a vycházející z let jeho studií architektury v Kalifornii a Austrálii, se rozhodl provést jemnou rekonstrukci, která respektovala historii domu a zároveň zajistila lepší obyvatelnost místa a také pohodlí pro jeho rodinu. „U Kirriemuir House nešlo o historickou rekonstrukci domu na muzejní kousek ze 60. let, ale o poskytnutí domova pro naši rodinu,“ vysvětluje Peter.
V domě toho spoustu zachovali
Dům si zachovává původní paletu materiálů, základní prvek designu a architektury poloviny 20. století. Exteriér obsahuje cihly, břidlicový kámen, přičemž Peter přidal nové dřevěné obklady, palubky, okna a prosklené dveře. Uvnitř u vstupu je bloková zeď s odkrytými konstrukčními prvky v celém domě. Bylo potřeba položit nové podlahy, a tak se Peter rozhodl pro skandinávské dubové dřevo a nový koberec do ložnic.
„Jednoduchost, funkčnost, poctivost materiálů, spojení se zahradou a progresivní udržitelnost architektury poloviny 20. století, to vše bylo poháněno pevnými principy designu, které zůstávají nadčasové i po 60 letech,“ dodává Peter spokojený s výsledkem. O další úžasné renovaci jsme již psali na BydlímeÚtulně. V tomto případě muž zdědil a nechal předělat 160 let starý dům.
Napište komentář