Muž zdědil 160 let starou ruinu. Kompletní renovace mu změnila život

Fotografie: David Evans / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Zdědil starý rodinný statek z roku 1860, který patřil jeho prapradědečkovi. Dům nikdo nechtěl, i sousedé na něj naléhali, aby stavení zboural. Všechno tam jenom chátralo.

Peter Larson se však rozhodl pro jiný postup. Neuvěřitelná renovace budovy trvala několik náročných let. Nyní se ale může pochlubit něčím opravdu nádherným. Sám žije v Lansingu v New Yorku a tato věc se mu stala před několika lety. Právě tehdy jim spadl s manželkou Hilarie do klína společný hobby projekt. Renovace starého domu vyžadovala obrovské množství úsilí, času i financí. Ale nakonec se jim všechno vrátilo v podobě, kterou jim teď každý závidí.

Rekonstrukce, která mu změnila život

Peter dnes renovaci popisuje jako 6 roků, které mu kompletně převrátily život. „Strávil jsem čtyři roky rekonstrukcí domu, který postavil ještě můj prapradědeček. Většina lidí z mého okolí říkala stále to samé. Mám to spálit nebo srovnat se zemí, protože už to vůbec k ničemu není. Vzpomínky mé vlastní rodiny mě ale velmi zajímaly. To bylo jádro tohoto domu a já chtěl taky výzvu.“

„Celé to nakonec skončilo jako jedna z největších věcí, které jsem vůbec v životě udělal.“ Na záznamu, jenž pečlivě zachycuje všechny fáze renovace, lze Petera sledovat uprostřed jeho životního rodinného projektu. „Naučilo mě to taky, jak moc je uspokojivé dělat něco sám,“ dodává. Pro Petera byly na všem nejcennější rodinné vzpomínky. Podle všeho má také deník, který si jeho předci psali v souvislosti s touto rozsáhlou stavbou.

Prarodiče i praprarodiče

V domě se narodila i jeho prababička a dle údajů tam strávila celý svůj život. Na stejném místě přišel na svět i jeho dědeček, který mezi těmito zdmi také musel prožít podstatnou část svého života. Z celého domu tak srší rodinná historie. Nelze se tudíž divit, že Peterovi na jeho zachování záleželo, zatímco pro okolí to nehrálo takovou roli. Ačkoli to vyžadovalo mnoho práce, protože dům byl opuštěn od roku 1997, kdy Peterův dědeček skonal.

„O nic se tu nikdo nestaral. Střecha byla naprosto hrozná. Skoro všude jste se podívali nahoru a viděli bez potíží oblohu,“ vysvětluje Peter. Dodává, že si dům přivlastnilo také mnoho mývalu. Sousedé očekávali, že celý dům půjde k zemi, jakmile ho Peter v rámci dědictví převezme. Opak byl pravdou a dnes je obtížné odlišovat mezi realitou a architektonickým modelem. Ano, tak krásně vypadá dům, který září do dálky.

Den za dnem, krok za krokem

Dle Petera, který je profesí architekt, byly velký dům i celá farma oceněny na 45 000 dolarů (980 000 Kč). Tedy v momentě, kdy začali s rekonstrukcí. Manželé ušetřili měsíčně asi 12 000 Kč a ty opět investovali do domácnosti. Vše šlo pomalu, krok po kroku. Po několika letech trpělivé práce se jim ovšem podařilo nastěhovat do tohoto jak historického, tak současně i zcela nového domova. Doslova tak bydlí uvnitř historie a vzpomínek. Video podrobně ukazuje Petera při práci i srovnání jednotlivých částí před a po proměně. Dům duchů tak opět získal zcela nový život.

Zdroj: Newsner

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]