Rajčata jsou pro pěstování jednou z těch pokročilejších rostlin a je důležité vědět, kdy, co a jak dělat, aby prospívala. A to obzvlášť, pokud vám na keři nedozrávají.
Pro rajčata je každá fáze pěstování důležitá. Od sazenic přes výběr správného místa až po zálivku a hnojení. Zkušení zahradníci dbají i na ty nejmenší detaily. Navzdory tomu ale rajčata ne vždy dozrávají na keřích podle očekávání. Důvody, proč tomu tak je, se mohou lišit. V případě, že je problémem venkovní teplota, se nedá nic moc nadělat, avšak běžné chyby by se měly okamžitě odstranit, pokud chcete mít úrodu bohatou a zralou. Zaměřte se na hlavní důvody, proč rajčata nedozrávají.
Chyby při hnojení
Rajčata patří mezi rostliny, které jsou náročné na výživu. Správné hnojení rajčat vyžaduje velkou dávku pozornosti, jinak nemusí prospívat tak, jak mají. Pokud vám rajčata nedozrávají, příčinou může být nedostatek draslíku v půdě, v níž jsou rostliny zakořeněny. To nejen zpomaluje proces zrání, ale způsobuje také to, že jsou rajčata bledé barvy a uvnitř nejsou příliš šťavnatá.
Rajčata také potřebují dostatečné množství fosforu. Bez něj plody špatně rostou a často se uchylují k deformaci. Naopak nadbytek dusíku je také nebezpečný, a to především proto, že také zpomaluje zrání a snižuje kvalitu a množství rajčat. V případě, že si nevíte rady, jaké hnojivo pro rajčata použít, poraďte se s odborníkem, nebo jsou k dostání hnojiva určená přímo pro pěstování a správné prospívání rajčat.
Jak často rajčata zalévat
Často se mluví o negativních dopadech krátkodobého sucha na plodiny. Rajčata potřebují vlhkou půdu a pravidelné zalévání, avšak přílišné zalévání velkým množstvím vody právě zrání rajčat oddaluje. Problémem mohou být i silné a vydatné deště, nicméně to je neovlivnitelné, a tak je třeba hodně dbát na ostatní péči. Pokud používáte i různé postřiky proti škůdcům a chorobám, je nutné zalévat rostliny přímo u kořenů.
Půda u rajčatových keříků by měla být neustále mírně vlhká. Pokud zaznamenáte, že se kolem keříků vytvořilo bahno, je to signál, že jste to se zaléváním přehnali. Velké množství vody v substrátu způsobuje menší provzdušňování půdy a může vést i k uhnívání kořenů a odumírání samotných plodů. Důležité také je, abyste nepřemokřili nadzemní část rostlin, mohly by je pak totiž napadnout houbové choroby.
Zdroj: Porady Interia