Hnojení rajčat bez chemie. Nahraďte ji jedlou sodou, kávou či skořápkami

Je tu jaro a s ním také čas, kdy se spousta lidí začíná věnovat pěstování nejrůznějších květin či zeleniny, kam řadíme i rajčata. Jednou z velmi oblíbených rostlin, kterou je navíc možné pěstovat nejen na zahrádce, ale také na balkoně či na terase, jsou právě rajčata. Není divu, jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, jejíž pěstování zvládne i začátečník, a vlastnoručně vypěstovaná rajčata vždy chutnají mnohem lépe než ta, která koupáme v obchodě.

Pokud chcete, aby vaše rajčata byla letos ještě chutnější, můžete se inspirovat následující tipy na to, jak rostlinám dodat co nejvíce potřebných živin.

Rajčata a jedlá soda

Možná znáte jedlou sodu díky jejím skvělým čistícím vlastnostem spíše jako pomocníka při uklízení, ale oceníte ji i při zahrádkaření. Zde jedlá soda funguje, dá se říci, velmi podobně, jako když ji použijeme na náš překyselený žaludek či pálení žáhy. Pokud víte, že kyselost ve vaší půdě není zcela optimální, nasypte do díry, kam se budete chystat vysadit rostlinku rajčat, trochu jedlé sody. Jedlá soda kyselost půdy opraví tak, aby její pH bylo optimální.

Rajčata a vaječné skořápky

Skvěle rajčatům poslouží také rozmělněné vaječné skořápky, které nasypeme do okolní půdy. Skořápky se totiž velmi rychle rozkládají a veškeré živiny, především nejrůznější minerální látky z nich se tak dostanou do půdy. Další výhodou používání skořápek z vajec je skutečnost, že stejně jako jedlá soda pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rajčatům obecně svědčí. V neposlední řadě vám použití vaječných skořápek na zahradě pomůžete ochránit vaše rajčata i před některými škůdci, jako je například některý hmyz či šneci.

Rajčata a kávová sedlina

Kromě vaječných skořápek rajčatům můžete prospět také kávovou sedlinou, která je rovněž plná látek, které připívají ke správnému růstu rostlin. Kávová sedlina v půdě bude působit jako pomalu se uvolňující hnojivo.

Rajčata a zbytky ryb

Pokud rádi konzumujete ryby, můžete kosti a další zbytky, jako například hlavu či ocas, použít jako hnojivo pro vaše rajčata. Rybí zbytky jsou plné rozmanitých stopových prvků, jako dusík, vápník, fosfor a draslík, které vašim rajčatům mohou prospět. Jediným problémem je, že rozklad rybích zbytků může přilákat nejrůznější dravce z okolí, proto se doporučuje, abyste je v případě použití zakopali poměrně hluboko do země, alespoň do hloubky třiceti centimetrů.

Fotografie: Pixabay, Wikimedia Commons

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]