Barvy, kterými si musíte vymalovat obývací pokoj. Rozhodně nic nezkazíte a zbavíte se nudné atmosféry

Fotografie: Unsplash

Obývací pokoj je místnost, kde trávíme nejen velkou část našeho volného času, ale také se zde setkáváme s návštěvami. Je proto důležité, aby působil útulně. A právě s tím nám pomůže volba barvy.

Častým problémem bývá to, že nevíme jakou barvu pokoje je vhodné zvolit, obzvláště v případě, že je náš obývák malý. U menších místností je totiž zapotřebí volit takovou barvu, aby pokoj vypadal jasnější, světlejší a větší. Jedině tak se v něm budeme cítit příjemně nejen my sami, ale i ostatní návštěvy v našem domě. Ve stísněném prostoru se totiž spokojeně a uvolněně necítí. Zeptali jsme se proto odborníků na to, jaké barvy se do obývacího pokoje hodí a jakým bychom se měli raději vyhýbat. Náš článek Vám usnadní spoustu práce při zařizování pokoje.

Malý pokoj neznamená omezený výběr barev

Obecně se dá říct, že světlejší odstíny barev odrážejí světlo a náš pokoj tak bude působit jasněji. Ale správné využití barev tmavých nám může pokoj opticky zvětšit a vytvořit jedinečnou iluzi většího prostoru. V případě volby barvy musíme brát ohled na to, jakým směrem je náš pokoj orientovaný. Pokud máme okna umístěna na jižní straně, nemusíme se bát a můžeme při malování sáhnout i po tmavých odstínech. Chladné odstíny totiž dokáže dostatečně vyvážit přirozené sluneční světlo. V opačně orientované místnosti je lepší sáhnout po světlých odstínech.

Fotografie: Pexels

Nemusíme ale vždy zvolit bílou barvu. Pokud si vhodně pohrajeme s odstínem zvoleného nábytku a stěn v pokoji, dokážeme tak užitečným způsobem maximalizovat plochu celé místnosti. Výrazným dekorativním prvkem jsou pokojové lišty, ale i rámy obrazů. Iluze většího prostoru nám dokáže jednoduše poskytnout světlý strop. Pokud ho ještě zkombinujeme se svislými pruhy na zdech, docílíme tak optické iluze, že náš pokoj je vysoký. Do popředí se dostávají odstíny připomínající ovoce, chybu tedy neuděláme s barvou královské švestky, broskve a nebo volbou kontrastu šedé a zelené barvy.

Dokonce i bílá barva má své odstíny

Pokud se ale i přesto chceme držet oblíbené bílé barvy, je vhodnější pro malé prostory volit její teplejší odstíny. Ideální volbou je například světle béžový odstín. V tomto případě bychom se ale následně neměli držet na uzdě při dalším zařizování pokoje a zvolit do našeho interiéru alespoň jeden výrazný prvek. Pokud máme světlou barvu zvolenou v kuchyni, není zapotřebí držet se při zemi i u obývacího pokoje. Přemístění ze světlé do tmavé místnosti na nás bude mít uklidňující efekt a pokud v obývacím pokoji trávíme především konec dne, je dokonce doporučeno mít jej zařízený v tmavých odstínech.

Fotografie: Pexels

V posledních letech je velmi oblíbenou barvou tmavě modrá nebo tmavě zelená barva. Pokud se totiž zkombinují se světlými prvky nábytku, lišt a parapetů, působí finální výsledek velmi příjemně. Teplé barevné tóny totiž máme tendenci vyhledávat v náročnějším období našeho života, proto na nás obývák bude působit velmi uklidňujícím dojmem. Syté barvy navíc prostoru dodají energii, která je následně přenesená i na nás. To je skutečnost, která je přenesena z přírody, protože například les nás nabíjí energií díky své výrazně zelené barvě.

Zdroj: Redakce