Nenápadná funkce kleští, která se hodí při návštěvě přátel. Znají ji jen skalní kutilové

Fotografie: Depositphotos

Každý, kdo už v minulosti pořádal večírek, ví, že i přes pečlivé plánování se nečekaným událostem nedá vyhnout a vždy se na něco zapomene. Zachránit vás mohou obyčejné kleště.

V každé domácnosti je potřeba mít alespoň jeden pořádně vybavený kufřík s nářadím. Bez čeho se zaručeně neobejdete, jsou kleště, plochý a rovný šroubovák. Bez nich si neporadíte ani s běžnými údržbovými pracemi. I jako hostitel večírku musíte být na všechno připraveni. Zejména pokud večírek pořádáte u sebe doma. O tomto využití kleští jste možná ani nevěděli. Poraďte si se zašpuntovanou láhví i bez vývrtky.

K čemu se dají kleště použít

Žádný večírek se neobejde bez dobrého pití. Ať už alkoholické, nebo nealkoholické, většinou se najde zašpuntovaná láhev, ze které je potřeba špunt odstranit. Pokud jste zapomněli nebo ztratili vývrtku, nejspíš vás v první chvíli přepadne panika. Nemusíte ale zoufat. Abyste láhev úspěšně otevřeli, stačí vám nejobyčejnější šroubek, šroubovák a kleště.

Jak otevřít zašpuntovanou láhev

Abyste nemuseli špunt do láhve zatlačit, ani ho při jeho vytahování nijak nepoškodili, jednoduše do korku šroub kolmo zašroubujte. Prvních pár otoček se vám podaří udělat ručně, pak už to bez šroubováku nejspíš nezvládnete. Šroubek zašroubujte dostatečně hluboko, abyste následně dokázali vytáhnout celý špunt. Kdyby byl šroubek zašroubován jen do vrchní části špuntu, mohl by se špunt při vytahování rozlomit a vytáhli byste pouze jeho vrchní část.

Jakmile máte šroubek zašroubovaný dostatečně hluboko, ujistěte se, že ve špuntu drží dostatečně silně. Následně šroubek uchopte kleštěmi. Výhodnější je jejich použití u držadla, kde vám půjde šroubek snáz uchopit. Nakonec stačí kleštěmi špunt z láhve vytáhnout a vychutnat si lahodný nápoj. Pokud jste šroubek zašroubovali opravdu hluboko a drží ve špuntu pevně, špunt vám půjde z láhve snadno vytáhnout.

Fotografie: Pixabay

Další způsoby, jak odstranit špunt z láhve

Pokud nemáte vývrtku ani kufřík s nářadím, existují ještě další způsoby, jak otevřít zašpuntovanou láhev. Použít můžete vroubkovaný klíč. Ten jednoduše vrazíte do korku a pomalu jím otáčíte jako vývrtkou. Za chvíli by se měl špunt začít vysunovat. Účinnost této metody však závisí na použitém klíči. Při jejím provádění dejte pozor, abyste klíč nepoškodili.

K vytažení špuntu můžete využít rukojeť lžíce. Rukojeť dostatečně hluboko zatlačte mezi korek a hrdlo sklenice a pak na vrch lžičky zatlačte a špunt vysuňte. V některých případech se při tomto procesu může korek rozpadnout. Pro tento případ raději mějte po ruce sítko, přes které následně můžete nápoj rozlévat.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]