Důležitá pravidla pro zařízení ložnice, kde si skutečně odpočinete

Ložnice patří k nejdůležitější místnosti v našem domově. Možná si to řada z nás vůbec neuvědomuje, ale právě v ložnici trávíme nejvíce času. Je to místo pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové energie. Proto bychom měli ložnici zařizovat promyšleně s důrazem na každý detail, aby působila uklidňujícím dojmem.

Postel je základ

Postel je naprostý základ, proto začneme u ní. Na posteli s pohodlnou a kvalitní matraci se nevyplatí šetřit. Nicméně v případě postele nejde pouze o ní samotnou a matraci, ale i správné umístění postele. Podle feng shui by měla být postel nejlépe čelem u zdi, přístupná z obou stran a neměla by stát pod oknem.

Ložnicový nábytek

Ložnice by měla být vzdušná, útulná, abychom si užili maximum pohody. Zbytečné množství nábytku ložnici utluče, nehledě na to, že se pod skříní i na skříni usazuje prach, což je ideální pro roztoče. Pořiďte si tedy do ní opravdu jen to nejdůležitější. Pokud nemáte v bytě šatnu, volte vestavěné skříně. Obecně platí čím méně nábytku, tím lépe. Mimo to si zajistěte po stranách postele poličky nebo stolky, pro odkládání drobností a nezapomínejte na zásuvky, ať můžete používat lampičky.

Materiály a barvy

Sytějším barvám se v případě ložnice raději vyhněte a volte jemné uklidňující tóny. Pokud si s barvami nejste zcela jistí, nic nepokazíte bílou a přidáním jakékoliv další studené barvy. Špatně nevypadá v ložnici ani hnědá barva, ideálně se kombinuje s různými odstíny hnědé. Od světlé po tmavou.  Můžete jí mít pak tón v tónu. Nejvhodnější materiál je samozřejmě ten přírodní – dřevo.

Osvětlení

V ložnici nepodceňuje důležitost kvalitního osvětlení. Do ložnice, která má být harmonická, uklidňující se hodí hned několik stupňů osvětlení – stropní svítidlo, ale i lampičky či stojací lampa, až po svíčky.

Dekorace

S těmi to příliš nepřehánějte. V ložnici si máte především odpočinout, proto neodvádějte pozornost od odpočinku množstvím dekorací. Tady platí, že méně znamená více.  Stačí obraz na stěnu, kytku na parapet a zbytek doladíte přehozem a polštářky.

Oáza klidu

Vytvořte si v ložnici klidovou zónu a nenechte se ničím rušit. Pokud máte v ložnici například i pracovní stůl, oddělte tyto dvě části třeba paravánem, aby se nemísil život pracovní s osobním.

Mějte v ložnici pořádek

Pokud si chcete skutečně užít v ložnici pohodu, mějte ji uspořádanou, uklízenou. Žádné žehlicí prkno a plný koš s prádlem na žehlení. Oblečení poházené po zemi, převěšené přes dveře apod. Dbejte o režim, řád a pořádek. Důležité je i pěkné a na dotek příjemné povlečení. V ložnici se musíte zkrátka cítit jako v bavlnce. Barvy, nábytek, uspořádání, materiály, osvětlení, to vše hraje důležitou roli.

Obrázek: pixabay.com