Přišel ideální čas na výsadbu rybízových keřů. Úspěšný růst nastartuje i kompost nebo hnůj

plody rybízu
Fotografie: Pixabay

Využijte podzimní teplé dny k výsadbě ovocných keřů a vychutnejte si v příštím roce opravdu bohatou úrodu sladkých a šťavnatých bobulí plných vitamínů.

Rybíz patří mezi nejoblíbenější ovoce, které si můžete na své zahradě snadno vypěstovat, nejen pro svou sladkokyselou chuť, ale i díky velkému množství vitamínů a dalších prospěšných látek, jimiž velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Podzimní dny jsou vhodnou příležitostí nejen k hnojení a prořezávání starých keřů, ale i výsadbě nových sazenic.

Jak vybírat sazenice rybízu

Vyplatí se vsadit na kvalitu a zajet do zahradnictví nebo do ovocné školky, kde se specializují na rozmnožování a pěstování ovocných keřů. Pak byste měli mít jistotu, že vybraná sazenice bude zdravá a silná. V opačném případě si domů dovezete kousek nakažený nemocemi, houbovými chorobami nebo plísněmi. V půdě se navíc mohou ukrývat i škůdci.

Jak vysadit rybíz na zahradě

Pokud se rozhodnete pro výsadbu tohoto ovocného keře, měli byste zhruba 2 měsíce před výsadbou vykopat jámu hlubokou 60 cm a obohatit půdu v ní vhodnými hnojivy. Při přesazování sazenic zkontroluje kořeny a všechny poškozené a nemocné odstraňte, zbylé zkraťte. Do jámy je sázejte jen o 5–10 cm hlouběji, než dosud rostly. Mezi jednotlivými kusy udržujte vzdálenost 1–1,5 m. Řady pak odsaďte o 2–2,5 m.

Horní vrstva z hnoje nebo kompostu

Jako vrchní vrstvu se vyplatí okolo keře rozložit hnůj nebo vyzrálý kompost. Tím dodáte rostlině potřebné živiny, a navíc obě směsi zafungují jako mulč. Podpoříte tak zadržování vody v půdě a předejdete jejímu promrzání, praskání nebo vysoušení. Zvýšíte tím šance, že rybízy přečkají zimu bez větší úhony. Přesto byste je měli na zimu přikrýt.

Podzimní hnojení rostlin a keřů musí začít co nejdříve. Protřelí zahrádkáři radí, jak to nejlépe udělat

větvička rybízu
Fotografie: Pixabay

Jak pečovat o mladý rybíz

Aby vám keře zakořenily a dále se mohly dobře vyvíjet, věnujte pozornost především dostatečné zálivce a pravidelnému hnojení. Nezbytné je místo okolo keře pravidelně čistit a zbavovat plevelných rostlin, které ubírají živiny i místo v půdě. Nezapomeňte ho také pravidelně prořezávat, abyste podpořili růst a vývoj nových výhonků.

Zdroj: Deccoria

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]