Podzim je náramnou příležitostí záhrádkářů k úspěšné výsadbě. Je však nejprve třeba i obohatit půdu

Fotografie: Depositphotos

Přestože se podzimní dny nesou spíše ve znamení sklizně a přípravy zahrady na chladné období, ve skutečnosti nastává ideální doba pro výsadbu některých plodin.

Slunečné podzimní dny lákají mnoho lidí ven do přírody užít si poslední zbytky tepla. Zahradníky a pěstitele však na zahradě čeká ještě spoustu práce. Jakmile se záhony vyčistí od rostlinných zbytků, lze je využít pro další výsev a výsadbu. Zjistěte, jaké plodiny je pro podzimní výsadbu vhodné použít, abyste si mohli v příštím roce vychutnat bohatou úrodu.

Na co si dát pozor

Podzimní výsadba rostlin s sebou nese spoustu výhod, ale také pravidel, která je potřeba během následujících měsíců dodržovat. Nejdříve musíte pro zvolené plodiny vybrat vhodné místo s dostatečným množstvím světla a ochranou před silným větrem. Jakmile máte vybráno, proveďte jeho důkladnou očistu. Zbavte se všech zbytků předešlých rostlin i plevelů.

Důležité je, aby byla půda v záhonu opravdu úrodná a dobře propustná. V ideálním případě byste ji měli měsíc před výsadbou obohatit vyzrálým kompostem nebo jinou vhodnou hnojicí směsí, abyste doplnili vyčerpané zásoby některých látek a připravili toto místo pro růst a vývoj dalších rostlin, i když k těmto procesům dojde až na jaře.

Jak na výsev semen

Při podzimním výsevu mějte na paměti, že semena se vysévají ve větším počtu, než je tomu v případě jarního pěstování. Je to z toho důvodu, že kvůli mrazivým teplotám je jejich klíčivost výrazně nižší. Záhony se vyplatí přikrýt také ochrannou textilií nebo vhodnou mulčovací směsí, jež udrží v půdě větší teplo a pomohou i se zadržováním vody.

Pravý čas na podzimní výsadbu česneku nadešel. Bohatá úroda bude další rok připravena ke sklízení

výsadba rostliny
Fotografie: Freepik

Co je možné vysadit na podzim

Vhodnými plodinami, které můžete v podzimních dnech na zahradu umístit, jsou zejména česnek, křen, jarní cibulka, pažitka, rebarbora, pastinák, salát, kopr, šťovík, mrkev, špenát nebo topinambur. Ideální doba pro jejich výsev a výsadbu se mírně liší, zpravidla však lze tuto činnost provádět od října až do konce listopadu. V některých případech dokonce až do prosince.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]