K praní prádla není vždy nutné používat prací prostředky plné chemikálií. Někdy totiž stačí jen málo. Prozkoumat možnosti ve své kuchyni, protože například takový bílý ocet dokáže hotové zázraky. Odstraní skvrny a zároveň zanechá vaše prádlo sněhově bílé. Vyhnete se tak poškození oděvů v důsledku používání chemikálií a zároveň bude vaše prádlo zářit čistotou.
Bílý ocet jako náhrada pracího prášku
Bílý ocet skutečně dokáže nahradit prací prášek, a to ve všech ohledech, ale pouze pokud se používá správným způsobem. Je ideální pro:
- Zničení zápachu
- Odstranění skvrn a chlupů z oblečení
- Likvidaci bakterií
- Ochraně barev
- Změkčení prádla
- Obnovu poškozeného textilu
- Hloubkové čištění
- Bělení
Odstranění pachů
Velkou výhodou bílého octa je jeho schopnost důkladně odstraňovat nepříjemné pachy. V takovém případě naplňte umyvadlo nebo lavor studenou vodou, přidejte sklenici bílého octa a vhoďte všechno oblečení, které potřebujete vyčistit. Takto nechte asi 20 minut a poté bez ždímání vložte prádlo do pračky a vyperte, jak jste zvyklí.
Použití bílého octa na skvrny
Některé skvrny jsou skutečně „tvrdohlavé“ a ne a ne pustit. Pokud máte pocit, že už jste vyzkoušeli snad všechno možné a stále bez úspěchu, vezměte si k ruce bílý ocet a rozprašovací láhev.
Nastříkejte ocet přímo na skvrnu a nechte působit asi 10-15 minut těsně před praním. Jedná-li se jen o malou skvrnu, namočte prádlo do směsi 2 šálků vlažné vody a jednoho šálku bílého octa. V případě větší skvrny použijte navíc jedlou sodu společně s octem.
Zbraň na chlupy od domácích mazlíčků
Jste-li majiteli domácích mazlíčků, věříme, že od této chvíle bude bílý ocet pravidelně ve vaší prádelně. Jeho účinky na odstranění zvířecích chlupů totiž ocení nejeden milovník zvířat. Jelikož v tomto případě nemusí ani nejdražší pračka pomoci, přichází na řadu bílý ocet. Nalijte šálek octa do pračky přímo před samotným praním a problém je vyřešen. Vaše oblečení už nebude zápasit s vlasy, chlupy, vlákny ani statickou elektřinou.
Ochrana barev a bělení oblečení
Bílý ocet pomáhá nejen s uchováním bělosti, ale i s uchováním zářivých barev. Pokud chcete oblečení ponechat sněhově bílé, nejčastěji se to týká ručníků, ponořte je do horké vody a poté vložte do pračky společně se 2 šálky bílého octa. Zapněte na „normální režim“. V případě barevných oděvů, použijte ½ šálku octa až při konečném oplachování přímo do bubnu pračky nebo dávkovače.
Změkčení prádla
Práce bílého octa při změkčení prádla spočívá v tom, že má dokonalou schopnost rozkládat zbytky pracích prostředků. Je skvělou alternativou aviváže, navíc i výrazně levnější. Do odměrky pro aviváž nalijte ½ šálku bílého octa a zapněte pračku, jak jste zvyklí. Uvidíte, že ručníky, prostěradla i povlečení budou krásně měkké.
Záchrana pro poškozené látky
Může se stát, že častým praním s drsným pracím prostředkem se látky poškodí. Začnou žmolkovatět, párat se, tvořit se malé dírky atd. Bílý ocet vás asi nezachrání od děr, ale rozhodně pomůže látce se opět probrat k životu.
Vložte oblečení do horké vody smíchané se dvěma sklenicemi bílého octa. Nechte přes noc a poté vyperte. Stejně tak, pokud bílé látky začnou měnit barvu, před praním přidejte do pračky šálek a půl bílého octa.
Co byste měli mít vždy na paměti
Pokud se rozhodnete uchýlit k přirozenějšímu praní a nepoužívat prací prostředky plné chemikálií, je třeba mít na paměti důležité pravidlo – nikdy nekombinujte bílý ocet společně s pracími prostředky. Tak by mohlo dojít k trvalému poškození látky a vaše oblíbené oblečení byste mohli jedině tak vyhodit.
Bílý ocet používejte pouze v případech, kdy už si skutečně nevíte rady a pouze jednou za čas. Pravidelné praní s bílým octem může poškodit pokožku a způsobit podráždění.
Úvodní Fotografie: Freepik