Bublinková fólie snadno ušetří rodinné peněžence za vytápění

Fotografie: Depositphotos

Chcete-li si v mrazivých dnech udržet v bytě více tepla, může vám k tomu pomoci bublinková fólie nainstalovaná na oknech.

Bublinková fólie může pomoci přelstít nevyzpytatelné počasí, které nás už řadu let nutí, abychom hledali nové alternativy při zajištění tepla v domácnosti. Tak například při letošních mrazech se může klidně stát, že váš současný způsob vytápění nepostačí k tomu, aby se byt nebo dům dostatečně vyhřál. Hledejte tedy účinné řešení, které nebude finančně příliš nákladné. V zimním období se zkrátka udržení tepla v domácnosti stává prvořadým úkolem.

Vznik tepelných ztrát v bytě

Škvíry kolem starých dřevěných oken lidé často zabezpečují pěnovou gumou, případně oboustrannou lepicí páskou s molitanem. Nová dřevěná okna mají zpravidla rámy kvalitní a teplo nepropouštějí. Stejné je to i s rámy z plastu. Co je však horší než propustnost rámů? Skutečnost, že teplo uniká ven a chlad dovnitř přes okenní skla. A jak se praví na webu Vazhnoznat, takto vznikají největší tepelné ztráty.

Kdo má dostatek finančních prostředků, buď si pořídí okna nová, anebo může tuto situaci řešit speciální mrazuvzdornou fólií. Její cena je ovšem poměrně vysoká. A tak když si spočítáte její spotřebu na plochu všech oken, mohlo by to udělat velkou díru do vašeho rodinného rozpočtu. A při dnešních cenách za energie je nutné hledat co nejúspornější řešení – a tím je bublinková fólie.

Zateplení oken bublinkovou fólií

Zateplení oken bublinkovou fólií je velice jednoduchý, avšak užitečný způsob, jak si v bytě zajistit dostatek tepla po celou zimu. Bubliny ve fólii totiž slouží jako vícenásobné izolační kapsy naplněné vzduchem. Řešení je kreativní, levné a efektivní. A nemyslete si, že s bublinkovou fólií na oknech budete mít doma přítmí – fólie světlo propouští poměrně dobře, takže o denní světlo nezůstanete ošizeni.

Jednostranná bublinková fólie
Fotografie: Pixabay

Předem si propočítejte, kolik fólie budete potřebovat. Web DenGarden doporučuje, abyste před nákupem využili on-line vyhledávání a porovnali si ceny u různých dodavatelů. A po výhodném nákupu si doma připravte nůžky, mýdlo, vodu a nádobku s rozprašovačem, čisticí prostředky na okna a dobrou náladu.

Optimálně fungující radiátor ušetří rodinné peněžence. Výkon zvýší i odvzdušnění a alobal

Postup při instalaci bublinkové fólie

  • Nejprve musíte umýt okna; na špinavá a mastná skla by totiž fólie nepřilnula.
  • Nastříhejte si kusy fólie tak, aby odpovídaly rozměrům vašich oken – pořídit si musíte takový typ fólie, který má z jedné strany bublinky a druhá strana je hladká; oboustranně bublinková fólie by vám na oknech nedržela.
  • Poté čistá skla pomocí rozprašovače jemně postříkejte mýdlovou vodou; díky tomu fólie ke sklu dokonale přilne.
  • Na vlhká okna bublinkovou fólii přitiskněte hladkou stranou a jemným přítlakem pečlivě uhlaďte po celé ploše, včetně všech rohů (postupujte tak, jako byste lepili tapetu – opatrně, ale důkladně).

A nezapomeňte, že takto zateplovat nemusíte jen okna v bytě – fólii použijte třeba na okna zahradního domku, garáže nebo s ní přikryjte část skleníku, a tak se vám v něm podaří uchovat řadu rostlin i v těch nejchladnějších měsících. Kdo by však měl obavy, že se fólie odlepí, může ji po stranách přichytit průsvitnou lepicí páskou. A abyste neměli zbytečné výdaje za topení, vyvarujte se jeho vypínání na noc. Proč to není dobrý nápad, jsme vás již dříve na BydlímeÚtulně informovali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]