Česnek patří mezi nejzdravější potraviny a díky svému jedinečnému složení je skvělým pomocníkem v boji proti nejrůznějším nemocem a zdravotním problémům. Není se proto čemu divit, že kdo má zahrádku, chce si na ni pěstovat svůj vlastní česnek. Dalším důvodem je, že v obchodech se navíc můžeme často setkat pouze s česnekem z ciziny, zejména z Číny, Argentiny, Španělska či Polska.
Pokud bydlíte v bytě, nemusíte ale zoufat, česnek lze poměrně snadno vypěstovat i v domácích podmínkách na parapetu. Prozradíme vám jak.
Česnek a nespočet jeho pozitivních účinků
Známé jsou zejména preventivní účinky česneku před nachlazením a chřipkou, které souvisejí s tím, že posiluje naši obranyschopnost a také s jeho antibakteriálními a antivirovými účinky. Kromě toho ale česnek pomáhá i proti kardiovaskulárním chorobám, infarktu či mrtvici, snižuje totiž lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin, pozitivní vliv má také na hladinu cholesterolu a vysoký tlak.
V neposlední řadě existují studie, které potvrzují pozitivní účinky konzumace česneku i v souvislosti s onkologickými onemocněními.
Jak si vypěstovat česnek v domácích podmínkách
Pěstování česneku není vůbec složité a zvládne ho i začínající zahradník či zahradnice. Stačí se řídit našimi radami a brzy se budete moci radovat z vlastnoručně vypěstovaného česneku.
Připravte si větší květináč s otvory pro odvodnění, do kterého nasypte zeminu vhodnou pro pěstování zeleniny smíchanou s pískem v poměru tři ku jedné. Následně vezměte jednu hlavičku česneku a opatrně ji rozdělte na jednotlivé stroužky. Ty vložte do květináče se zeminou ve vzdálenosti alespoň deseti centimetrů od sebe. Stroužky vložte do květináče tak, aby jejich spodní polovina byla v zemině a vrchní polovina vyčnívala nad zeminu.
Květináč umístěte na parapet, o kterém víte, že na něj často svítí slunce, a pravidelně kontrolujte, že je půda neustále vlhká, neboť česnek ke svému růstu potřebuje poměrně velké množství vody.
Jakmile ze stroužků začnou růst listy, je to znamení, že se česnek uchytil. Hlídejte, aby česnek nekvetl, zbytečně by ho to vysílilo a neměl by následně tak dobou chuť. Květy tedy vždy odstřihávejte.
Když začnou listy česneku žloutnout, je to znamení, že je připraven ke sklizni. Jednoduše ho vyjměte z hlíny a nechte před konzumací proschnout po dobu jednoho týdne na suchém místě.