Postel bez postele aneb matrace přímo na zemi. Je to skutečně dobrý nápad?

Mnoho lidí zažilo, co je to spát na matraci položené na zemi, ale většinou jen přechodně. Stává se to, když potřebujeme vyhodit starou postel a udělat místo pro novou. Než si pak novou koupíme, nezbývá než spát na matraci položené na zemi. Ovšem spát na posteli „bez postele“ je i trend a není žádnou novinkou. Pochází z Japonska.

Nicméně i takové spaní má své zásady, aby se nestalo, že bude matrace ze spodní strany vlhnout. Navíc důležitá je i výška, protože doporučováno je spát minimálně 40 až 50 cm od podlahy kvůli prachu, který se drží u země a chladu (nemá-li dotyčný podlahové vytápění) a celkové cirkulaci vzduchu.

Futonové matrace

Pro tento typ spánku jsou určeny speciální matrace. Pokud to jednou zkusíte, patrně si tento styl spaní zamilujete. Žádné vrzání a viklání postele, syntetická pěna a umělé materiály. Rozhodnete-li se vyzkoušet spát na posteli bez postele, jsou vhodné matrace z přírodních materiálů – kokos, bavlna, konopí.

Už jste možná někdy zaslechli slovo „futon“. Jedná se o matraci, které nevadí ohýbání a rolování. Po takovém spánku je totiž vhodné matraci obrátit, vyvětrat a klidně ji můžete srolovat a postavit do kouta, chcete-li během dne více místa. Futon je tedy vhodný také do domácnosti, kde šetří místem anebo jako spaní pro hosty. Kdy ještě oceníte futon?

Alergici a astmatici v domácnosti

Ačkoliv Japonci umísťují tyto matrace rovnou na zem, Evropané jsou zvyklí pokládat futon na konstrukci ze dřeva (rošt). Má to svou výhodu. Dřevěný rošt umožňuje ventilaci a matrace je tak od země v požadované výši. Tento typ spaní je vhodný pro alergiky a astmatiky, protože jednak jde o čistě přírodní materiály a díky ventilace a proudění vzduchu se snižuje utváření prachových a jiných částic. Přírodní vlákna, ze kterých je futon vyroben, umožňují cirkulaci vzduchu, tudíž i kůže může během spánku dýchat.

Lze takto spát i na obyčejné matraci?

Jestliže máte novou matraci a nejde o futon, ale váš rozpočet je tenký a šetříte na postel, můžete takto spát tehdy, dáte-li na zem alespoň rošt, aby matrace mohla ze spodní strany dýchat, a také je vhodné alespoň 2x v týdnu matraci otočit a nechat vyvětrat. Mnoho lidí to řeší tak, že na zem položí dřevěné palety a na ně pak matraci.

Obrázky: home-designing