Pěstování této voňavé bylinky je velmi jednoduché. Pokud milujete vůni a chuť kopru a často ho používáte při vaření, rozhodně se podívejte, jak ho mít po ruce vždy čerstvý.
Na někoho může být příliš aromatický, ale většina lidí nedá na vynikající koprovou omáčku dopustit. Pokud nemáte zahradu, nejspíše se musíte spoléhat na kopr z obchodu. Ten čerstvý však není vždy k dostání a ten sterilovaný už není to pravé ořechové. Přitom je jeho pěstování v bytě na parapetu velmi jednoduché. Stačí dodržet pár pravidel a čerstvý kopr budete mít stále po ruce.
Co budete potřebovat
- Semínka kopru,
- hluboký květináč nebo truhlík s drenážními otvory (minimálně 20–25 cm hluboký),
- kvalitní zahradní půda nebo substrát,
- perlit, vermikulit nebo jiný materiál pro zlepšení drenáže (volitelné).
Příprava květináče
Na dno květináče nebo truhlíku umístěte vrstvu drenážního materiálu, třeba keramzit nebo kameny, pro zlepšení odvodnění. Nyní do květináče nasypte kvalitní zahradní půdu nebo kupovaný zahradnický substrát. Můžete ho promíchat i s trochou perlitu nebo vermikulitu, který zlepší drenáž i prodyšnost. Asi 2–3 cm od horního okraje květináče nechte volné pro pozdější zavlažování.
Setí semínek
Semena kopru namočte na 24 hodin do vlažné vody. To podpoří jejich klíčení. Rovnoměrně je rozprostřete po povrchu půdy a zasypte vrstvou substrátu o tloušťce asi 1 cm. Substrát jemně zavlažte, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. První 2–3 dny překryjte květináč potravinářskou fólií a dejte ho na teplé místo. Dokud se neobjeví první rostlinky, nemusí být květináč na světle.
Umístění květináče
Květináč byste měli mít v teplotě, která se pohybuje mezi 18 a 24 °C. Kopr potřebuje dostatek slunečního světla, minimálně 6 hodin denně, takže nejlepším umístěním je slunný okenní parapet. Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Rostlinky kopru zalijte, jakmile povrch substrátu začne vysychat.
Péče o kopr
Semena by měla začít klíčit během 1–2 týdnů. Jakmile rostlinky dorostou do výšky 5 cm, můžete je protrhat a nechat jen ty silnější, které budou mít asi 10 cm prostoru mezi sebou. Jednou za 2–4 týdny pohnojte rostliny slabým roztokem tekutého hnojiva pro bylinky nebo zeleninu. Kopr můžete začít sklízet, jakmile rostlinky dosáhnou výšky asi 20–25 cm. Sklízejte nejprve nejnižší listy a nechte rostlině dostatek listů pro pokračující růst.
Pokud chcete sklízet semena kopru, nechte několik rostlin vykvést. Květy se promění v semeníky, které můžete po usušení sklízet. Pravidelně také kontrolujte, jestli na kopru nejsou škůdci, jako jsou mšice nebo housenky. Při včasném zjištění škůdců je můžete odstranit ručně, nebo použít vhodné ekologické přípravky.
Zdroj: Sovkusom