Duben ve znamení péče o zahradu: Je čas na činnosti od přípravy záhonů a výsadbu až po postřik

Fotografie: Depositphotos

Pořádná práce na zahradě právě začíná. Co je potřeba udělat, aby se nám později zahrada odměnila bohatou úrodou, svěžím trávníkem a krásnými květinami.

Duben je pro mnohé zahrádkáře začátkem nové zahradnické sezóny. Je to čas, kdy si konečně můžete vyhrnout rukávy, vyrazit na zahradu a ušpinit si ruce. Tento měsíc je tak ideální čas na to připravit zahradu na nadcházející vegetační období. A opravdu je co dělat. Ani na menší zahradě se v dubnu nudit nebudete.

Úklid zahrady a příprava záhonů

Pokud jste to ještě neudělali v březnu, není na co čekat. Začněte odstraněním všech nečistot, plevelů a odumřelých rostlin ze záhonů. Vyhrabte z trávníků zbytky listí a větviček. Do záhonů přidejte kompost a zpracujte ho do půdy. Kompost pomůže zlepšit strukturu a úrodnost vašich záhonů. V dubnu také pohnojte záhon s jahodami.

Řez ovocných stromů a keřů

Jednou z nejdůležitějších zahradních prací, které byste v dubnu měli provést, je řez ovocných stromů a keřů. Ideálně ho proveďte ještě před tím, než se vytvoří listy a květy. Řez slouží k ovlivnění růstu rostlin a může pomoci ke zvýšení úrody a omezení nemocí dřevin. Odstraňte všechny suché, poškozené nebo nemocné větve, ostatní zastřihněte podle potřeb jednotlivých druhů.

Zakládání trávníku a péče o něj

Duben je ideální měsíc pro výsadbu nového trávníku a péči o ten stávající. Dobře ho tedy prohnojte a provzdušněte vertikutátorem, speciálními hráběmi nebo vidlemi. Vyhrabte z něj veškerý mech. Ten můžete přidat na kompost. Provzdušňování opakujte znovu za pár měsíců. Trávník se vám odmění zdravým růstem a krásnou barvou. V dubnu vás také čeká jeho první sekání. To by se mělo dělat v době, kdy kvetou zlatice.

hrabání listí
Fotografie: Freepik

Zeleninová zahrada

Mrkev, ředkvičky, cibule, petržel, špenát, hrášek nebo salát jsou jen některé z plodin, které můžete v dubnu vyset rovnou do země nebo do květináčů, pokud máte malou zahradu. Dodržujte doporučenou hloubku pro setí a pravidelně zalévejte, aby semena úspěšně zakořenila a vyrostla do zdravých rostlin. V druhé půli dubna se můžete vrhnout i na sázení brambor. Koncem měsíce můžete do skleníků nebo fóliovníků vysazovat rajčata a okurky.

Okrasná zahrada

V dubnu můžete vysévat chrpy, kokardu, krásenky, letní cypřišek, lichořeřišnice, měsíček, okrasné dýně, slunečnice a mnoho dalších. Sázejte také okrasné keře jako růže, azalky, rododendrony nebo magnolie. Trvalky můžete stále množit dělením a vysazovat nové jiřiny, kosatce nebo astry. Odstraňte také suché nadzemní části loňských bylin jako levandule nebo rozmarýnu.

Jarní postřik stromů a ovocných keřů

V dubnu je čas na ošetření dřeva proti škůdcům. Univerzální čas pro postřik nelze stanovit, ale měl by být proveden ještě před otevřením listových pupenů. Vyberte si suchý den, kdy panuje bezvětří a teploty se pohybují kolem 10 °C. Preventivní postřik pomáhá chránit dřeviny před škůdci a nemocemi. Pokud preventivní postřiky neprovádíte, kontrolujte průběžně ovocné stromy a keře, abyste mohli včas zasáhnout, pokud se na nich objeví nějaký škůdce.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]