Mnohé zdánlivě obyčejné české mince mají vysokou hodnotu. Některé se prodávají i za 30 000 Kč

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

Desetikoruna z roku 1993 může být zcela obyčejná, ale také poměrně vzácná. Záleží na tom, na kterou z nich narazíte. Naučte se rozlišit tento detail.

Máte doma někde v prasátku nebo hrníčku sbírku mincí, které čas od času na poště nebo v bance vyměníte za papírové bankovky anebo prostě mince vložíte na účet? Pak je dříve, než je odnesete, prohledejte. Mohlo by se snadno stát, že máte uloženou vzácnou kovovou desetikorunu z roku 1993. A její hodnota dnes? Něco kolem třiceti tisíc, záležet bude na zájemci. A věřte, že sběratelé a starožitníci mají zájem vždycky!

Jak vzácnou minci poznat

Není mince jako mince. V tomto kovu se mohou skrývat i hodnotné kousky, jejichž cena může vysoce přesahovat jejich nominální hodnotu. Jak ale vzácnou desetikorunu poznáte? Na první pohled totiž vypadá zcela obyčejně. Když ale víte, co máte hledat, pak bude snadné ji nalézt, pokud zrovna vy jste měli to štěstí a ve vaší pokladničce uvízla. Musíte hledat nepatrnou odchylku v designu.

U této konkrétní mince se jedná o nápis „KČ 10“, který je trošku jiný než u běžné emise, uvádí web Kurzy. Přes ražbu měny a hodnoty jde jakási rovná linie. U běžných desetikaček je tato linka asi o 1,5 mm níž než u těch vzácných. Jinak řečeno na vzácné minci prochází tato linka těsně pod horním obloučkem písmena Č, kdežto ta běžná má linku o poznání níže. A není to tím, že by byly linie či název měny vyraženy na jiném místě.

Vzácné české desetikoruny se prodávají až za statisíce Kč. Lze je poznat i díky menšímu symbolu Kč

U vzácné mince je značka KČ prostě o něco menší. Což ovšem nikdo, kdo není zasvěcen, nepozná. A jak k této ražbě došlo? Nejde o žádnou chybu. Jen po zkušební ražbě se designer, který minci navrhoval, rozhodl vzhled změnit – značku měny, tedy KČ, se rozhodl nepatrně zvětšit. Ale první dávka této emise už byla v oběhu.

A jak je to s hodnotou této mince

Je samozřejmé, že čím bude mince zachovalejší, tím vyšší cenu vám zájemci nabídnou. Odřené, poškrábané či mechanicky poškozené kusy mohou jít s cenou níž až o desítky tisíc korun. Když bude štěstí stát při vás a na tuto minci narazíte, poraďte se s numismatikem, jak při nabídce a prodeji postupovat, radí na webu Numismatici. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o dalších vzácných mincích, za které byste – pokud byste je měli v držení – mohli získat majlant. Stalo se tak třeba u pětihaléře z roku 1924.

Zdroje: Numismatici, Kurzy

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*