Chátrající cementárna se změnila v netradiční domov s šedými zdmi a zelení

Bydlet se dá kdekoliv. Příkladem je i stará cementárna, která chátrala a byla odsouzena k zániku. Na první pohled velmi odvážný plán se ukázal jako skvělý krok, jak bydlet v něčem netradičním.

Původní cementárna zůstala vesměs zachována

Cementárna na tomto místě byla od roku 1973. Poslední dlouhé období však nefungovala a chátrala. Až do doby, než si jí všiml architekt Ricardo Bofill, který se rozhodl její zašlou slávu obnovit. A to tak, že její základy použije k tomu, aby z ní vytvořil unikátní rezidenci určenou k bydlení pro náročné. I když původní stavby používané k výrobě cementu zůstaly, z místa vyřazuje zcela jiná atmosféra.

Unikátní využití zeleně

Jak vypadala cementárna původně? Jako jedna z mnoha klasických průmyslových staveb. Byla to jenom nudná šeď, která byla ještě v době výroby kombinována s všudypřítomným prachem. A jak je tomu dnes? Několik původních částí cementárny zůstalo zachováno. Jsou však doslova schovány mezi ohromným množstvím zeleně, která doslova budí dojem toho, že je toto bydlení zasazeno někde uprostřed krásné přírody.

Šedé zdi a původní konstrukce

Nejenom, že byl ponechán samotný ráz exteriéru, kde dominují šedé stěny, které jsou zakrývány množstvím zeleně. Architekt Ricardo Bofill se rozhodl zachovat stejný ráz i uvnitř. Tím nejenom odkazuje k historii stavby, ale vytváří zcela neobvyklý a rozhodně stylový interiér. I když ne každému může takový styl vyhovovat.

Vybavení je moderní

Aby to uvnitř skutečně nevypadalo jako v továrně, vsadil architekt na moderní vybavení, které zajímavě kontrastuje právě s původním vzhledem budovy. Díky moderním věcem tak najde obyvatel nemovitosti uvnitř vše, co potřebuje k plnohodnotnému modernímu životu. V tomto směru nelze netradičnímu bydlení absolutně nic vytknout.

Do redakce Bydlimeutulne.cz jsem se přidala během svých studií a práce redaktorky mě tak nadchla, že jsem se rozhodla zůst... [Více o autorovi]