Chybné zacházení s mikrovlnnou troubou s sebou nese rizika. Patří mezi ně i požár nebo šíření bakterií

Fotografie: NeoMeesje / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v kuchyni. Některé chyby při jejím používání však mohou vést ke znehodnocení jídla, ale i požáru nebo šíření bakterií.

Mnoho lidí si dnes už život bez mikrovlnky neumí představit. Při jejím používání by se však měla dodržovat určitá pravidla. Jinak hrozí znehodnocení jídla, požár nebo chemikálie v jídle, které tam určitě nechcete. Podívejte se tedy na nejčastější chyby spojené s používáním mikrovlnky. Co byste rozhodně dělat neměli?

Skvělý pomocník, když se správně používá

Mikrovlnky jsou skvělými pomocníky nejen pro ohřev samotného jídla. Jak uvádí web Candy, může vám mikrovlnka pomoci i při vaření. Snadněji pak oloupete česnek, při krájení cibule nebudete plakat a snadno se zbavíte i slupky z rajčat. Její použití však má svá úskalí a existují pravidla, která by se neměla při jejím používání porušovat.

Plastové obaly

Do mikrovlnky patří jen takové nádobí, jež je pro ni určeno. Určitě byste neměli ohřívat jídlo v jakýchkoliv plastových obalech. Působením tepla se z nich do vašeho jídla mohou uvolňovat nezdravé chemikálie. To platí i při rozmrazování masa, které byste měli vždy z obalu nejprve vyndat a umístit do vhodné nádoby. V půlce ohřívání jídla jej nezapomeňte vždy promíchat, aby se teplo rovnoměrně v pokrmu rozložilo. Budete mít jistotu, že všechny případné bakterie teplo skutečně zlikviduje.

Pravidelné čištění trouby zamezí vzniku karcinogenů. Postará se o to kombinace octu a jedlé sody

Mikrovlnka není sušička prádla

Mikrovlnku byste také měli pravidelně čistit. Pokud se tak neděje, může se stát zdrojem nepříjemného zápachu, ale také semeništěm patogenů. Na BydlímeÚtulně se můžete podívat, jak na čištění mikrovlnky bez jakékoli námahy. Pamatujte také, že mikrovlnka není sušička prádla. Někteří lidé si ve snaze rychle vysušit drobnější prádlo doslova zahrávají s ohněm.

mikrovlnka
Fotografie: Freepik

Jak uvedl deník Today, problémem může být i příliš těsné zakrývání jídla. Samotné přiklopení ohřívaného jídla zajistí rovnoměrnější ohřev. Nikdy však neohřívejte jídlo ve vzduchotěsně uzavřené nádobě. Stejně jako v případě ohřívání syrového vejce byste se mohli dočkat nepříjemné exploze. Pokud byste však měli štěstí, stejně si na obědě nepochutnáte, protože vám víčko nepůjde sundat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]