Chyby, kterých je dobré se vyvarovat při malování interiéru

To, jaké barvy doma použijete na malování stěn vašich místností, zásadně ovlivní, jak se v dané místnosti budeme následně cítit a jakou atmosféru celá místnost bude mít. Existují dokonce odborné formy, které se použitím barev v interiéru zabývají. Mnoho lidí ale často maluje své interiéry svépomocí, a tak se někdy může stát, že se při tom dopustí některých chyb. Pojďme se na některé z nich zaměřit.

Jednou z věcí, kterou v případě barev musíme vzít v úvahu, je velikost místnosti. Obecně platí, že pokud je místnost spíše menší, je vhodné použít pastelové barvy, které pomohou prostor vizuálně zvětšit. Pokud máme pokoje větší, můžeme použít i barvy jasnějších tonů. Nezapomeňte také na to, že barva stěn by měla být vždy v určité harmonii s podlahou a nábytkem, aby nedocházelo k nevhodným kontrastům, které by působily křečovitě.

Chyba číslo jedna – bílý strop

Většina lidí automaticky maluje stropy bílou barvou. Mnohem vhodnější se ale pro oči i pro to, aby barva časem nešedla, ukazuje malovat stropy v jiných světlých neutrálních barvách, například v krémové, béžové či lehce šedé.

Chyba číslo dvě – všechny stěny v jasné barvě

Pokud jde o barevné stěny, především v případě jasných tónů barev mějte na paměti, že není vhodné vymalovat touto barvou všechny čtyři stěny. Naopak mnohem lépe vypadá, pokud výraznou barvu použijete pouze na jednu nebo dvě stěny a ostatní ponecháte bílé či jinak barevně neutrální.

Chyba číslo tři – každá místnost zcela jiná

I když samozřejmě není nutné použít ve všech místnostech u vás doma zcela stejné barvy, je vhodné barvy zvolit umírněně a tak, aby jednotlivé místnosti nebyly v příliš velkém kontrastu, tedy například červený obývací pokoj, modrá koupelna a zelená ložnice. Celý byt či dům by měl působit jednotným dojmem.

Chyba číslo čtyři – bojíte se experimentu

Mnoho lidí maluje celá desetiletí své domovy stále stejně. To ale není dobře, váš domov potřebuje čas od času oživit a zpestřit a jemné vybočení z malířského stereotypu může být tou správnou cestou. I malý rozdíl v tónu barev bude mít velký vliv a uvidíte, že i vy se budete rázem doma cítit zcela jinak, jako byste se právě nastěhovali do nového.

Několik informací o barvách a jejich vlivu na naši psychiku

V současné době jsou z hlediska maleb moderní přírodní barvy, zejména nejrůznější odstíny béžové, šedé a bílé. Ty se často kombinují s jednou nebo dvěma stěnami ve výraznějším tónu, oblíbené jsou například různé tóny modré, zelené či žluté. Modrá barva evokuje nebe či moře, a proto působí na náš organismus uklidňujícím dojmem, údajně dokonce snižuje tep, a tak je doporučována například do ložnic. Zelená barva působí na náš organismus rovněž uklidňujícím a pozitivním způsobem, zároveň pomáhá odstranit duševní únavu i stres. Žlutá barva navozuje pocit slunce a optimismu.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]