Pokud dodržíte pár pravidel sběru a úpravy hub, budete je moci zavést do jídelníčku. Je však třeba připomenout, že ve všem stojí za to zachovat umírněnost a zdravý rozum.
Existuje velké množství druhů hub a dnes již bohužel málokdo rozezná jedlou houbu od nejedlé. Nicméně i jedlé houby mohou způsobit při nesprávném skladování nebo úpravě závažné nemoci a v nejhorším případě i otravu. Proto je třeba se zaměřit na to, jak sesbírané houby skladujete a upravujete. A pokud si po sběru nejste svými exempláři příliš jistí, neostýchejte se zeptat zkušených houbařů nebo přímo expertů přes houby.
Chyby, které mohou vést k otravě
Jestliže si nejste jistí, jak s houbami nakládat, nebo jste v houbaření noví, zaměřte se na následující chyby, kterých se můžete dopustit. V první řadě rozhodně nesbírejte houby, jež jsou již na první pohled zjevně staré, nemocné nebo poškozené. Pokud nevíte, do čeho houby sbírat, nejlépe zvolte provzdušněný košík. Nikdy nesbírejte houby například do igelitové tašky, hrozí totiž rychlý vznik a šíření plísní. Jakmile se dostanete domů, houby znovu pro jistotu zkontrolujte.
Houby konzumujte čerstvé, tedy krátce po sklizni. Doporučuje se nejlépe první den, ale nic se nestane, pokud si je připravíte i k obědu na druhý den. Rozhodně byste ale měli omezit a nejlépe vyloučit opakované přihřívání pokrmů s houbami, a to proto, že se velmi snadno na jejich povrchu a uvnitř nich rozvíjejí patogenní bakterie, které by se rozhodně konzumovat neměly. Mohou vést k různým onemocněním.
Pozor na nejedlé a jedovaté houby
Pokud nejste nejlepší houbaři, určitě si na výpravy vezměte někoho v tomto směru zkušeného, nebo odneste úrodu ke specialistovi, který podezřelé exempláře vyřadí. Pamatujte, že pokud si houbou nejste jistí, raději ji vyhoďte, nevyplatí se to riskovat. Když se otravě nevyhnete a po konzumaci pokrmu s houbami zpozorujete znepokojivé příznaky jako nevolnost, bolesti břicha, závratě, poruchy vidění nebo nezvyklé úzkosti, měli byste okamžitě zavolat na pohotovost. Neduhy se mohou objevit jak po hodině, tak i více než 24 hodin po konzumaci.
V závislosti na zdroji otravy se také liší postup lékaře. Otrava cytotoxickými látkami, například z muchomůrky, se řeší nepříjemným výplachem žaludku. Otrava neurotoxiny, například z olšové šupinky, což je nejedlá houba, se zase řeší podáváním různých léků, jako jsou emetika, laxativa a sedativa. Některé látky hub mohou otrávit trávicí ústrojí, například nejedlé hřiby, a to vám opět vyřeší výplach žaludku, podávání léků proti bolesti a doplnění elektrolytů.
Zdroj: Gotowanie