Lidé je vyhazují, ale rostliny po nich touží. Po snadné úpravě jsou cibulové slupky perfektním hnojivem

Fotografie: Depositphotos

Cibulové slupky jsou zdrojem látek s blahodárnými účinky, které využijete v péči o pokojovky. Zatočí se škůdci a rostliny vyživí. Rozhodně je nevyhazujte.

Cibule je surovinou, bez které se žádný kuchař neobejde. Nejenže pokrmům dodá na chuti, ale je také zdrojem obrovského množství živin. Dost dobře ji ale mohou využít i zahradníci a pěstitelé pokojových rostlin. Jednoduše a rychle z cibulových slupek vyrobíte levný ekologický prostředek pro péči o svoje rostliny. Můžete dát vale drahým chemickým přípravkům z obchodu. S cibulí ušetříte svoji peněženku, a navíc efektivně zlikvidujete kuchyňský odpad.

Cibulové slupky jako hnojivo

Nejen samotná cibule, nýbrž i její slupky obsahují velké množství živin, které příznivě působí na růst pokojových rostlin. Karoten obsažený ve slupce pomáhá rostlinám zvyšovat odolnost vůči nejrůznějším chorobám. Fytoncidy pomáhají likvidovat bakterie a plísně v půdě. A kyselina nikotinová posiluje kořeny a pomáhá v případě, že se rostlině nedostává dostatek slunečního světla. Cibule jí dokáže pomoci během pochmurných zimních měsíců.

Výroba je jednoduchá

Cibulové slupky poslouží jako základ pro výrobu tekutého hnojiva. Vytvořit ho zvládne každý. Potřebovat budete hrst cibulových slupek. Nezáleží na tom, o jaký druh cibule se jedná, použít můžete klasickou žlutou, červenou, ale i jarní cibulku. Slupky zalijte v uzavíratelné nádobě 1 l převařené, ale už vlažné vody. Nechte dva dny louhovat. Po uplynutí doby směs sceďte a nálev zřeďte vodou v poměru 1 : 2. Roztokem zalévejte rostliny jedenkrát týdně.

Červené cibulové slupky
Fotografie: Pexels

Cibulové slupky v boji se škůdci

Takto vyrobený cibulový výluh má ještě jedno využití. Oceníte ho také tehdy, všimnete-li si, že vaše rostliny napadli škůdci. Zhotovený roztok přelijte do rozprašovače. Před aplikací výluhu pokojovým rostlinám důkladně utřete listy od prachu. Poté je bohatě postříkejte cibulovým roztokem. Nezapomeňte ani na spodní strany listů. Podle potřeby proces po několika dnech opakujte. Uvidíte, že cibulové slupky zafungují stejně dobře jako drahé chemické přípravky.

Zdroj: Mirhitrostey

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]