Tato suchá metoda čištění koberců vám ušetří hromadu času i námahy. Vystačíte si se 2 ingrediencemi

Fotografie: Depositphotos

K čištění koberců přistupujte zodpovědně, abyste si je neopatrným zacházením nezničili. Skvělou metodou je suché čištění.

Koberce byly dříve nezbytnou součástí bytu. Jednak zateplovaly podlahy, jednak byly vizitkou bohatých domácností. Vždyť některé koberce, obzvláště ty z východní provenience, by se pro svou ruční práci daly vyvážit zlatem. Jako všechno v domácnosti, tak i koberce je třeba dobře udržovat. Samozřejmostí je pravidelné luxování, aby zmizel prach a nerozviřoval se po bytě. Je plný alergenů a roztočů, což pak rodina vdechuje, a když se prach do koberce zašlape a ten se pak pere „mokrým“ způsobem, vznikne spíš ještě větší špína.

Suché čištění koberců je efektivní i efektní

Čištění koberců suchou cestou je dle webu HomesAndGardens praktická metoda pro odstranění nečistot a alergenů, a to bez nutnosti použití vody či jiných tekutin. Tento způsob je ideální pro rychlou údržbu a je vhodný pro všechny typy koberců, které nemohou být z různých důvodů vlhčeny. Suché čištění obvykle zahrnuje použití speciálních prášků nebo granulátů, které se aplikují přímo na koberec. Tyto čisticí prostředky jsou navrženy tak, aby absorbovaly nečistoty, a poté se jednoduše vyluxují.

Zbavte se roztočů a zvířecích chlupů

A tak nejen, že šetříte čas, ale také můžete zabránit poškození koberce nadměrným namáčením. Suché čištění je rovněž šetrné k životnímu prostředí. Tím, že se nepoužívá voda, se výrazně snižuje riziko vzniku plísní a bakterií. Při mokrém čištění se totiž často stává, že koberce pomalu schnou, a to už je živná půda pro jmenované mikroorganismy. Pro toho, kdo hledá rychlé a efektivní řešení pro čištění koberců, může být suchá metoda tou pravou volbou.

Díky tomuto hotelovému triku budete mít voňavé ručníky, o kterých jste vždy snili

V dnešní době se koberce používají spíše pro pohodlí a zateplení podlahy. Hodně lidí chodí po bytě naboso a chůze po hebkém a teplém koberci je příjemnější než po studené dlažbě. Přesto koberce stále víc ustupují do pozadí, a to právě kvůli hromadění prachu, náročnější údržbě, alergenům a roztočům. Obzvláště těžké je to s koberci v domácnostech, kde se chovají domácí mazlíčci. Zvířecí chlupy z koberce mnohdy neodstraní ani výkonný vysavač. Jak se úporných chlupů zvířat zbavit, jsme na BydlímeÚtulně popsali v minulosti.

Mezi populací naštěstí stále kolují zkušenosti našich babiček a prababiček a postupně se šíří ke všem hospodyňkám. Velmi účinné je čištění koberce jedlou sodou a solí. Vyzkoušejte to a uvidíte, jak vaše koberce prokouknou.

  • Koberec nejprve posypte kuchyňskou solí v tenké vrstvě.
  • Poté přidejte druhou vrstvu, a to z jedlé sody.
  • Pomocí kartáče vetřete směs do kobercových smyček. Aby tato činnost nebyla pro vás moc náročná, prodávají se i kartáče (rýžáky) na tyči, takže nebudete muset lézt po kolenou.
  • Nechte působit asi hodinu, kdo myslí, že to jeho koberec potřebuje, může ingredience nechat působit celou noc a dočistit až druhý den, doporučují na webu EleganzaPlus.
  • Pak už zbývá jen zapnout vysavač (máte-li robotický, ušetříte si práci a čas). Sodu se solí je totiž nutné pečlivě vyluxovat, aby po nich v kobercových vláknech nezbyla ani stopa.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*