Jaro je tu a s ním i mytí oken. Díky těmto metodám dosáhnete dokonalé čistoty a lesku

Fotografie: Freepik

Čistá a lesklá okna jsou výsadou každého domu či bytu. A zvlášť nyní na jaře se většina z nás pouští do mytí oken, aby dovnitř mohly pronikat paprsky jarního slunce. Bohužel je to také jedna z nejméně oblíbených domácích prací. 

Právě na jaře je nutné vypořádat se s nánosy prachu nebo pylu a úklid může být o to náročnější. Jak si tento úkol ulehčit a co dělat, abyste si užili čistá okna beze šmouh? Nejlepší je čistit okna, když na ně nesvítí sluneční světlo. Voda totiž na oknech velmi rychle zasychá a snadněji se mohou objevit nehezké šmouhy nebo skvrny od kapek.

Fotografie: Freepik

Účinné prostředky na čištění oken

Na trhu je k dispozici mnoho čističů skla. Stojí však za to použít přírodní metody, které jsou šetrné k vaší pokožce i přírodě. Snadno si připravíte vhodný čistič na bázi octa nebo kyseliny citronové. Ocet smíchejte s vodou v poměru 1: 1 a do roztoku přidejte čajovou lžičku kyseliny citronové nebo 30 kapek rostlinného glycerinu.

Na rámy použijte sodu

Plastové bílé okenní rámy je třeba umýt vodou s přídavkem jedlé sody, která má bělící vlastnosti. Na 500 ml vody stačí přidat 6 lžic jedlé sody. Dřevěné a hliníkové rámy se nejlépe čistí vodou s trochou mycího prostředku. Měkké utěrky z mikrovlákna jsou ideální pro čištění oken. Čištění usnadňují také speciální stěrky, ale k vyleštění postačí i houbička.

Fotografie: Freepik

Jak postupovat?

Nejprve se zbavte pavučin, hmyzu, prachu a pylu rostlin a další čištění bude snazší. Nejlepší je začít čistit okna zevnitř. Pečlivě očistěte rámy a zvláštní pozornost věnujte všem rohům a záhybům oken. Chcete přeci práci udělat pořádně, abyste zase na nějakou dobu měli klid. Umyjte okenní rámy a pak tabule, nezapomeňte začít nahoře a postupovat směrem dolů. Někteří také doporučují omýt vnitřní stranu okna pouze vodorovnými tahy hadrem a vnější svislými tahy. Tak snadno poznáte, kde se nachází šmouhy, a budete je mít čas včas rozleštit. Po umytí sklo otřete do sucha hadříkem z mikrovlákna, poté jej vyleštěte a nechte vše uschnout.

Jak dosáhnout vysokého lesku?

Dokonce i ta nejčistší okna nejsou dokonale umytá, pokud se také nelesknou. Dejte si proto záležet i na leštění. Skvěle vám k tomu poslouží papírové ručníky nebo měkké noviny zmačkané do koule. Skvělého efektu dosáhnete také tehdy, pokud okna vyleštíte starými nylonovými punčochami.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]